REKLAMA

2018-02-06 10:33:08 - Autor: WP(lca.pl)
Najpopularniejsze szkodniki w polskich ogrodach
Znacie to okropne uczucie, gdy na swoich pięknych wyhodowanych różyczkach znajdziecie szkodniki róż? Ten straszny ból na widok zniszczonych kwiatków i z czasem opustoszałego przez to ogrodu.
REKLAMA

Nie na wszystkie szkodniki roślin działa uniwersalny oprysk używany przez prawie każdego. Dlatego w walce ze szkodnikami powinniśmy odpowiednio się uzbroić w specjalne środki i cierpliwość.

Jakie są najpopularniejsze szkodniki róż?

Jak już zostało wspomniane uszkodzenie najpiękniejszych kwiatów jakimi są róże stanowi największy ból i poczucie niesprawiedliwości. Róże są kwiatami wszechobecnymi w polskich ogrodach. Niektóre spośród nich bywają wymagające i należy poświęcić im szczególna uwagę.  Wiadomo, że w zależności na odmiany róż, bywają one bardziej lub mniej odporne na uszkodzenia. Najbardziej podatne są niestety te z większą ilością kwiatów. Im bardziej rozrośnięte i piękne tym łatwiej rozprzestrzenia się w nich robactwo.

 Najpopularniejszymi szkodnikami róż w Polsce są: nimułka różana, przędziorek chmielowiec czy skoczek różany. Niestety jest wiele innych rodzajów szkodników, które niszczą nasze piękne kwiaty. Czasem zwykłe popularne robactwo żywiące się naszymi roślinami uprawnymi, potrafi uszkodzić różę. Najlepszym przykładem na to są mszyce czy turkuć podjadek (czytaj więcej o turkuciu tu - https://fajnyogrod.pl/porady/turkuc-podjadek-rozpoznanie-i-zwalczanie-najpopularniejsze-sposoby-_rosliny-ogrodowe/). W takich przypadkach należy zastosować odpowiedni oprysk i zabezpieczyć kwiatka przed kolejnym ewentualnym atakiem plagi.

Inne szkodniki roślin i jak z nimi postępować?

Wszystkie nasze rośliny niezależnie od tego czy mowa tu o kwiatach ogrodowych, warzywach czy drzewach w sadzie, są narażone na działanie różnych szkodników.  Popularnymi szkodnikami są gąsienice motyli, tarczniki, a nawet ślimaki! Te niesłychanie powolne stworzenia mogą poważnie uszkodzić nasze warzywa lub niektóre kwiaty z dużymi liśćmi, o drzewach już nie wspominając. Występowanie takich stworzeń w naturze ma na pewno swój cel, ale występowanie ich w ogrodzie to już straszne niedopatrzenie matki natury.

Co zrobić, gdy na swoim kwiatku zauważysz małe robaczki, a liście z drzewa będą mocno objedzone? Najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po fachową poradę.  Czy dotyczy to rodzaju szkodnika czy preparatu, który mamy zamiar kupić. Trzeba bowiem pamiętać, że jeśli kupimy nieodpowiedni oprysk lub zbyt mocno stężony w dla naszej roślinki, to możemy ja zabić. Dlatego jest najlepiej po prostu dowiedzieć się co najlepiej i jak wykorzystać. Jeśli natomiast nie potrafimy znaleźć winowajcę obumierania naszej roślinki, przez co nie wiemy jak ją leczyć, to należy zajrzeć do korzeni. Niektóre szkodniki  roślin  sięgają sprytnie do podstawy naszej roślinki i to tam zaczynają ją jeść. Przykładem takiego szkodnika jest wspomniany już turkuć podjadek. Jest to dość specyficzny robak, gdyż z wyglądu przypomina chrząszcza lecz jest nieco dłuższy. Turkuć podjadek jest też bardzo groźnym szkodnikiem zwłaszcza dla upraw warzyw. 

Jak ekologicznie zadbać o swoje rośliny?

Mimo tego, że występowanie szkodników jest naturalne i ważne dla ekosystemu, to matka natura obdarzyła nas również naturalnymi środkami zwalczającymi niepotrzebne nam robactwo. Znaczna ilość rolników nie jest za pakowaniem chemii w postaci wszelkich oprysków i podobnych składniowo granulatów, zwłaszcza gdy mowa o warzywach lub drzewkach owocowych. Trzeba mieć bowiem na uwadze fakt, że później część preparatu, który był w stanie zabić robaka, znajduje się w naszym ciele.  Dlatego wyszukano i rozpowszechniono naturalne sposoby pozbywania się niemiłych gości z ogrodów.

Często w przypadku roślin doniczkowych, można posiłkować się kąpielami wodnymi. Trzeba tylko pamiętać żeby zabezpieczyć odpowiednio ziemię i można wówczas dosłownie zmyć w wannie niepotrzebne robactwo. Niestety należy pamiętać, że nie postąpimy tak z każdą rośliną, gdyż niektóre mogą źle to znieść. Innymi sposobami są napary, wywary czy gnojówki z odpowiednich roślin.  Należy tylko upewnić się jaką roślinę wykorzystać w jakim przypadku i sporządzić wywar.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl