REKLAMA

2018-12-04 18:31:21 - Autor: WP(lca.pl)
Do czego potrzebna jest rachunkowość?
Rachunkowość dla ludzi prowadzących działalność gospodarczą jest przeważnie mało zrozumiałym, kłopotliwym, ale często wymaganym przez przepisy, dodatkowym obciążeniem w pełnieniu obowiązków szefa firmy. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego powadzenie rachunkowości jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa.
REKLAMA

- Rachunkowość jest skierowana na pomoc w podejmowaniu decyzji biznesowych, pomocna okazuje się też przy dokonywaniu oceny efektów działań firmy w zakresie wykorzystania jej majątku, pomnażania kapitału i utrzymywania pozycji przedsiębiorstwa na rynku – twierdzi właścicielka sklepu internetowego z damską odzieżą kessi.pl, oferującego głównie wysokiej jakości kurtki dla pań.

ZADANIA RACHUNKOWOŚCI

Wyróżnia się cztery zadania rachunkowości:

- jest językiem biznesu, a więc umożliwia porozumiewanie się między różnymi podmiotami,

- identyfikuje, mierzy i rejestruje zdarzenia gospodarcze w firmie,

- dostarcza informacji na temat transakcji dokonanych w danym okresie, w tym ich opłacalności,

- umożliwia planowanie przyszłych działań, podejmowanie decyzji biznesowych oraz rejestruje zdarzenia w celu przeprowadzania kontroli działalności firmy pod kątem ich oceny w porównaniu z założeniami.

FUNKCJE RACHUNKOWOŚCI

Właściciel strony agencjabarmanow.pl, na której można zapoznać się z bogatą ofertą organizowania pokazów barmańskich i baristycznych oraz barów molekularnych, podsumowuje: rachunkowość umożliwia patrzenie w przeszłość firmy za pomocą rejestracji zdarzeń i ich raportowania oraz w przyszłość, gdyż pomaga w zarządzaniu i podejmowaniu decyzji.

- Z tego powodu wyróżniamy rachunkowość finansową, zajmującą się ewidencją i pomiarami transakcji oraz rachunkowość zarządczą, niezbędną do planowania i kierowania biznesem – mówi przedstawiciel dystrybutora szerokiego asortymentu importowanych odwodnień, które oferuje w sklepie na stronie prosale.com.pl.

- Firma nie jest zawieszona w próżni, działa w określonym otoczeniu, z którym dzieli się informacjami finansowymi – zauważa przedstawiciel firmy unitrans.com.pl, zajmującej się m.in. utylizacją przeterminowanych leków oraz niszczeniem dokumentów na terenie całego kraju.

Są to użytkownicy wewnętrzni – zarząd, pracownicy, komórki organizacyjne i użytkownicy zewnętrzni – np. agendy rządowe, kredytodawcy, odbiorcy i dostawcy.

SPRAWOZDANIA FINANSOWE

- Sprawozdania finansowe ukazują wyniki firmy w danym okresie oraz jej sytuację finansową i majątkową w określonym momencie – twierdzi fotograf ślubny Krystian Prochowski, prezentujący na stronie jedenmoment.pl wykonywane przez siebie sesje zdjęciowe.

Sprawozdania stanowią część procesu sprawozdawczości finansowej, obejmując:

Bilans, ukazujący aktywa i pasywa majątku na dany dzień. Tworząc bilans bierze się pod uwagę następujące obszary:

- Aktywa, czyli majątek jakim dysponuje firma w postaci majątku trwałego i obrotowego. Składniki majątkowe uszeregowane są w bilansie w kolejności wskazującej na rosnący stopień ich płynności finansowej, czyli łatwości zamiany ich na gotówkę w wypadku ich użycia na spłatę zobowiązań.

- Amortyzację, która jest częścią wydatku poniesionego w przeszłości np. na zakup maszyny produkcyjnej, odpisaną w ciężar kosztów poniesionych w danym miesiącu.

- Pasywa, będące źródłami finansowania posiadanych aktywów. Źródła te są uszeregowane według rosnącej wymagalności, czyli długości czasu dysponowania określonym źródłem. Możemy je podzielić na kapitały własne i obce.

Rachunek zysków i strat, który zawiera informacje o wielkości strumieni finansowych. - W rachunku zysków i strat wykazuje się przychody i zyski firmy, ale też koszty ich uzyskania, straty nadzwyczajne (jeśli mają miejsce) oraz kwoty przekazane w postaci podatku dochodowego. - mówi właściciel stołecznej stolarni, która na stronie mckapka.pl prowadzi sklep z z meblami drewnianymi, gdzie można kupić stół drewniany, stolik kawowy, blat kuchenny i wiele innych.

Ostateczny wynik w okresie sprawozdawczym może być zyskiem lub stratą.

- Na ten wynik finansowy przedsiębiorstwa wpływają: wszystkie przychody uzyskane ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów oraz z prowadzenia pozostałej działalności operacyjnej, koszty uzyskania przychodów, oraz zyski i straty nadzwyczajne – mówi przedstawiciel firmy, specjalizującej się w sprzedaży na stronie limesto.pl mebli socjalnych, warsztatowych, szkolnych i wielu innych.

Sprawozdanie z przepływu środków pieniężnych, dające pogląd na rezultaty prowadzonej polityki finansowej firmy.

- Analiza cash flow ułatwia sporządzanie planów finansowych w dostosowaniu do założeń strategii rozwojowej oraz pozwala na późniejszą kontrolę ich realizacji – twierdzi Zbigniew Nastałek, właściciel firmy będącej dystrybutorem diamentów i prowadzącej na stronie sklep.sundiamore.pl sklep z biżuterią opartą na własnych, oryginalnych projektach.

Ponadto rachunek cash flow umożliwia ocenę przyszłych przepływów, których obecna wartość jest podstawą do ustalenia różnych wariantów kredytowania czy inwestowania. Dostarcza odpowiedzi na wiele ważnych pytań:

- w jakich obszarach działalności pozostaje najwięcej środków pieniężnych?

- jakie obszary je najbardziej absorbują?

- czy finansowanie przedsiębiorstwa nastąpiło w drodze podwyższenia kapitałów własnych lub zaciągnięcia kredytów?

- czy nabyte zostały długoterminowe papiery wartościowe?

- ile spłacono kredytu?

Wynik końcowy wskazuje na zmiany zasobów pieniężnych firmy, które obejmują stany rachunków bankowych, gotówki w kasie oraz czeków, weksli, bonów bankowych, bonów skarbowych i pieniężnych.

Informacje dodatkowe – podaje się w nich dane nie ujęte w bilansie oraz w rachunku zysków i strat, a także wyjaśnienia niezbędne do tego, by sprawozdanie finansowe przedstawiało rzetelnie i jasno sytuację majątkową i finansową firmy, jej wynik finansowy i rentowność.

- Rachunkowość jest dziedziną, mającą ogromne znaczenie dla każdej firmy, niezależnie od branży, w której działa – podsumowuje przedstawiciel sklepu gastropromocje.pl z wyposażeniem dla profesjonalnej gastronomii.

Rachunkowość pełni w przedsiębiorstwie różne funkcje, z których najważniejszą wydaje się być funkcja informacyjna.

To właśnie dzięki rachunkowości jesteśmy w stanie określić wynik finansowy firmy, czyli dowiedzieć się, czy działalność przynosi zyski, czy straty. Z tego powodu właściwe prowadzenie rachunkowości jest ogromnie ważne dla prawidłowego prowadzenia własnej działalności biznesowej.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl