REKLAMA

2019-06-06 07:37:06 - Autor: WP(lca.pl)
Praca w upale, a bhp czyli… czy pracownik może odmówić pracy w czasie wysokich temperatur?
Pierwsze upalne dni w tym roku mamy już za sobą, a tym samym, jak co roku wielu pracowników zastanawia się czy są jakieś przepisy w polskim prawie pozwalające odmówić pracy w warunkach wysokich temperatur. Zapraszam do lektury!
REKLAMA

Przepisy BHP, a temperatura pracy

Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy regulują kwestię temperatur w pracy, jednak nie w pełnym zakresie. Przepisy te narzucają pracodawcy zapewnienie minimalnych temperatur w pracy – 18 stopni Celsjusza w pomieszczeniu pracy, gdzie wykonywane są prace biurowe lub lekkie prace fizyczne oraz 14 stopni jeżeli wykonywane są średniociężkie lub ciężkie prace fizyczne. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy jednak nie regulują maksymalnej temperatury w pomieszczeniach pracy. Ponadto przepisy te również nie regulują najniższych oraz najwyższych temperatur przy pracach na zewnątrz. Stąd pracownik niestety, ale nie może odmówić pracy ze względu na wysoką temperaturę ponieważ takich przepisów po prostu nie ma.

Nie wolno jednak zapominać iż pomimo braku górnych limitów temperaturowych, pracodawca ma pewne obowiązki wobec pracowników w czasie upalnych dni. Mianowicie kiedy temperatura w pomieszczeniu pracy przekracza 28 stopni Celsjusza, a przy pracach na zewnątrz – 25 stopni Celsjusza pracownik ma mieć zapewnioną wodę do picia, w nieograniczonej ilości.

Kolejną kwestią, która jest często poruszana na szkoleniach BHP i o której nie wolno zapominać jest negatywny wpływ wysokich temperatur na zdrowie pracowników cierpiących na choroby układu krążenia. Wprawdzie każdy pracownik jest badany przez lekarza medycyny pracy przed dopuszczeniem do pracy. To badanie powinno uwzględniać warunki w jakich będzie pracował pracownik, w tym warunki wysokich temperatur. Zatem, przynajmniej w teorii, pracownik otrzymujący zdolność do pracy powinien mieć odpowiedni stan zdrowia. Jednak ten stan zdrowia może się nagle pogorszyć pomiędzy jednym badaniem lekarskim, a drugim stąd pracodawca nie może ignorować takich sygnałów i powinien skierować pracownika na wcześniejsze badanie okresowe medycyny pracy, na jego wniosek, właśnie pod kątem zagrożeń wynikających z pracy w wysokich temperaturach.

Paweł Sereda

Główny Specjalista ds. BHP

SAFETY Service – Krakowskie Centrum BHP

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl