REKLAMA

2019-06-19 12:53:18 - Autor: WP(lca.pl)
Pyłek pszczeli – cudowna odżywka pozyskiwana przez pszczoły
O tym, że miód jest produktem cennym dla zdrowia, nie trzeba przekonywać żadnego miłośnika zdrowego odżywiania. A czy wiesz, że szereg właściwości odżywczych ma także pyłek pszczeli? Ten wyjątkowy preparat, nazywany od wieków ambrozją bogów, znajduje szerokie zastosowanie w profilaktyce wielu chorób. Pozwala wzmocnić ogólną kondycję organizmu, ponieważ zawiera niemal wszystkie substancje niezbędne dla prawidłowego rozwoju narządów i tkanek.
REKLAMA

Pyłek pszczeli skład

Zastanawiasz się, czym właściwie jest pyłek pszczeli? To nic innego, jak pyłek kwiatowy wymieszany z niewielką ilością śliny lub nektarem. Najczęściej jest formowany w kuleczki i przenoszony przez owady na odnóżach. Badania naukowe wykazały, że w składzie pyłku pszczelego jest zawartych ponad 250 substancji aktywnych. Do najważniejszych z nich należą: białko, lipidy, kwasy tłuszczowe, cukry, związki fenolowe, biopierwiastki i witaminy. Na szczególną uwagę zasługuje białko – podstawowy składnik budulcowy komórek. Dlaczego? Ponieważ pyłek pszczeli zawiera go najwięcej spośród wszystkich produktów odzwierzęcych. W maleńkich kuleczkach można znaleźć wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli te, które nie są syntetyzowane przez organizm człowieka i muszą być dostarczone z pożywieniem. Warto pamiętać o tym, że pyłek pszczeli wyróżnia się wysokim stężeniem argininy. To jeden z aminokwasów egzogennych, który zwiększa produkcję tlenku azotu obniżającego napięcie ścian naczyń krwionośnych i zapobiegającego zlepianiu się czerwonych krwinek.

Źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i fitosteroli

W pyłku kwiatowym można znaleźć wysoką zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. To substancje wchodzące w skład błon komórkowych, które warunkują właściwą pracę komórek. Dzięki temu odpowiadają za procesy metaboliczne, poprawiają pamięć i koncentrację, a także warunkują odpowiednią pracę układu sercowo-naczyniowego. Pozwalają utrzymać właściwy profil lipidowy krwi. W pyłku pszczelim nie brakuje ponadto fosfolipidów. To związki chemiczne, które dbają o właściwą pracę wątroby. Skutecznie zapobiegają miażdżycy, redukując ryzyko wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu. Ich działanie wspomaga beta-sitosterol, który również przeciwdziała odkładaniu się złogów tłuszczu w naczyniach krwionośnych. Substancjami obecnymi w pyłku pszczelim są też fitosterole, wykazujące działanie estrogenne, co powoduje, że jest zalecany w celu poprawy płodności oraz przy zaburzeniach ze strony układu hormonalnego.

Bogactwo witamin i mikroelementów

W składzie pyłku pszczelego znajdziemy wszystkie witaminy z grupy B, beta-karoten, kwas askorbinowy oraz witaminy D, E, K, H, kwas foliowy, rutynę oraz cholinę. Wśród 40 różnych pierwiastków na szczególną uwagę zasługują: potas, wapń, krzem, fosfor, cynk, miedź, selen oraz jod. Dzięki temu pyłek pszczeli to pełnowartościowy produkt odżywczy wspomagający organizm na wielu płaszczyznach. Ponadto zawiera on związki fenolowe – substancje o szerokim spektrum działania biologicznego. Wykazują między innymi działanie przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe, antyoksydacyjne, żółciopędne oraz moczopędne. Badania prowadzone na przestrzeni ostatnich lat udowadniają także ich ogromną rolę w przeciwdziałaniu oraz wspomaganiu leczenia chorób nowotworowych.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl