REKLAMA

2019-08-21 15:19:08 - Autor: WP(lca.pl)
Pompy ciepła, czyli korzyści dla kieszeni i środowiska naturalnego
W związku ze stale wzrastającymi kosztami energii, pochodzącej z konwekcjonalnych źródeł, pożądane stają się wszelkiego rodzaju technologie oparte na alternatywnych rozwiązaniach.
REKLAMA

Przykładem takich działań jest m. in. podjęcie decyzji o zabudowie paneli fotowoltaicznych do produkcji prądu albo wykorzystaniu pomp ciepła do użytkowych celów grzewczych. Technologie te są w chwili obecnej dobrze rozwinięte i upowszechnione, co przekłada się z kolei na coraz niższe koszty wykonywania tego typu instalacji.

Jednocześnie, za sprawą ciągłych udoskonaleń, sukcesywnie rośnie też wydajność instalacji i urządzeń opartych na energii, będącej wytworem sił natury. Wszystkie te rozwiązania, oprócz generowania niemałych oszczędności w trakcie ich eksploatacji, łączą się także z aspektami ekologicznymi. Praca elektrowni wiatrowych, fotowoltaiki czy pomp ciepła - wiąże się bowiem z niemal zerową emisją zanieczyszczeń do atmosfery, co w konsekwencji pozytywnie oddziałuje na nasze środowisko naturalne. Zewnętrzne pompy ciepła, które funkcjonują w układzie powietrze-woda, to innowacyjny sposób na znaczące ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem domu, chłodzeniem oraz pozyskaniem ciepłej wody do celów użytkowych.

Instalacje oparte na pompie ciepła znajdują zastosowanie zarówno w domach mieszkalnych i letniskowych, ale także w nieruchomościach handlowo-usługowych czy pomieszczeniach technicznych, np. w warsztatach. Do zabudowy i prawidłowego funkcjonowania tego systemu, nie są wymagane żadne odwierty, a wyłącznie przyłącza elektryczne oraz hydrauliczne. Wykorzystanie tzw. systemu powietrznego - skutkuje zdecydowanie mniejszymi kosztami inwestycyjnymi, niż w przypadku innych układów bazujących na pompach ciepła. Pompa ciepła powietrze-woda zalicza się do grona bardzo efektywnych instalacji ogrzewania budynków, a także podgrzewania wody użytkowej (c.w.u.). Co istotne, niezależnie od tego czy mamy lato, czy zimę, system wykorzystuje ciepło geotermalne oraz energię słoneczną skumulowaną w gruncie, podziemnych wodach i powietrzu atmosferycznym.

Warto podkreślić, że profesjonalne i kompleksowe instalacje z pompą ciepła powietrze-woda - to systemy całkowicie bezobsługowe, którym wystarczy zasilenie układu energią elektryczną. Pomimo, że pompa ciepła pracuje przez cały rok, to jej wydajność jest zróżnicowana i uwarunkowana różnicą temperaturową pomiędzy dolnym a górnym źródłem (im mniejsza różnica - tym skuteczność urządzenia wyższa, stąd w zimie wydajność instalacji spada). W związku z tym, najlepsze kompleksowe układy pomp cieplnych, zintegrowane są ze specjalnymi grzałkami elektrycznymi, których zadaniem jest wspomaganie systemu przy obniżonej temperaturze otoczenia. Nad zarządzaniem całością czuwa wielofunkcyjny sterownik. Szczególnie w sezonie wiosenno-letnim często mamy do czynienia z wysoką temperaturą wewnątrz pomieszczeń, wówczas pomocna okazuje się funkcja chłodzenia, w jaką również zaopatrzone są wysokiej jakości systemy pomp ciepła powietrze-woda.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl