REKLAMA

2019-09-23 16:35:20 - Autor: WP(lca.pl)
Alimenty na dziecko. Od czego zależy wysokość alimentów?
Jak stanowi art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (KRO), obowiązek alimentacyjny jest to obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania.
REKLAMA

Obowiązek ten w naszym kraju najczęściej utożsamiany jest z pieniędzmi, które są płacone na rzecz dzieci. Nie mniej jednak, należy zaznaczyć, iż można mówić o sytuacji, w której obowiązek ten będzie dotyczył współmałżonków (np. po rozwiązaniu, unieważnieniu małżeństwa bądź też po orzeczeniu separacji), jak i innych osób. Jak wygląda kwestia ustalania wysokości alimentów (np. na dzieci, czy w odniesieniu do byłych małżonków po rozwiązaniu małżeństwa, gdy powodem tego „rozwodu” była np. przemoc w rodzinie)? Czy adwokat i alimenty to zawsze połączenie konieczne? O tym dowiesz się poniżej.

Wysokość alimentów

Warto odnieść się do zasadniczej kwestii dotyczącej omawianej tematyki, a mianowicie tego, od czego zależy wysokość alimentów. Należy tutaj wymienić dwie przesłanki:

  1. usprawiedliwione potrzeby uprawnionego oraz
  2. zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego.

Usprawiedliwione potrzeby uprawnionego

Ustawodawca nie stworzył katalogu takich potrzeb. Jednak najprościej rzecz ujmując, potrzeby takie obejmują zakres wydatków, które osoba uprawniona musi ponosić na swoje utrzymanie. Każdorazowo dochodzi więc do indywidualnej oceny sytuacji. Potrzeby takie będą dotyczyły kosztów związanych np. z: rachunkami za mieszkanie, pożywieniem, lekami, środkami czystości itd. Przyjmuje się jednak, iż usprawiedliwione potrzeby nie obejmują jedynie fundamentalnych potrzeb dnia codziennego (czyli tzw. minimum egzystencji). To także, takie materialne oraz duchowe potrzeby, po których zaspokojeniu można mówić o zapewnieniu normalnych standardów bytowych (powinny być one dostosowane do np. do wieku, uzdolnień i stanu zdrowia osoby uprawnionej). W przypadku alimentów na dziecko będą to więc np. koszty związane z jego rozwojem intelektualnym, fizycznym, edukacją, wypoczynkiem, rozwijaniem jego zainteresowań itd.

Zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego

W odniesieniu do tej przesłanki, bardzo ważną kwestią jest to, iż zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego nie należy odnosić tylko do tego, jakie faktycznie zarobki uzyskuje ta osoba (czy też, jaki jest „czysty” dochód z jej majątku). Przy ocenie tego kryterium należy bowiem wziąć pod uwagę również zarobki oraz dochody, jakie osoba zobowiązana powinna (i może) osiągnąć przy dołożeniu wszelkich starań (adekwatnie do swych fizycznych i umysłowych sił oraz stosując reguły odpowiedniej gospodarki). Przykładowo – zobowiązany rodzic jest bezrobotny i twierdzi, że nie stać go na płacenie alimentów. Jednak to, iż nie posiada on pracy (niejako z „własnej woli”) nie sprawi, iż będzie można go zwolnić z płacenia alimentów. Brane bowiem będą pod uwagę wyżej opisane kryteria („możliwości”). Oczywiście inaczej sytuacja będzie kształtowała się, w przypadku gdy zobowiązany nie pracuje np. ze względu na poważne problemy ze zdrowiem, czy przyczyny, na które nie ma wpływu. Jak więc widać, aspekty te nie są tak oczywiste, a więc pomocny w takiej sytuacji może okazać się adwokat alimenty bowiem to niezwykle ważna kwestia.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl