REKLAMA

2019-09-26 07:25:09 - Autor: WP(lca.pl)
Alimenty od ojca dziecka dla kobiety będącej w ciąży i w okresie porodu
Nierzadko zdarza się, iż kobiety muszą zmagać się z problemem uchylania się ojca ich dziecka od dostarczania środków finansowych na rzecz potomka. Jeszcze częściej dzieje się tak, w sytuacji gdy dziecko takie ma urodzić się w okolicznościach, w których jego rodzice nie zawarli związku małżeńskiego (tzw. dziecko pozamałżeńskie). Jednak to oboje rodzice powinni przyczyniać się do łożenia na utrzymanie dziecka.
REKLAMA

Jak uzyskać alimenty na dziecko w okresie ciąży

Kobiety niekiedy nie zdają sobie sprawy, iż pewnych świadczeń finansowych mogą dochodzić jeszcze w okresie ciąży. Stanowi o tym art. 141 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Otóż, ojciec, który nie jest mężem matki, ma obowiązek, by uczestniczyć w dostarczaniu środków na wydatki dotyczące ciąży i porodu (czyli np. na wyprawkę dla dziecka). Może to dotyczyć również kosztów 3-miesięcznego utrzymania matki w okresie porodu.  Bez wątpienia okres ciąży i porodu to czas, w którym matka nie powinna przejmować się problemem braku środków utrzymania. Regulacja taka jest więc niezwykle potrzebna. Jak uzyskać alimenty na dziecko? W tym celu kobieta powinna złożyć stosowny pozew do Sądu. Co więcej, jeżeli zaistniały ważne powody, takie jak np. zły stan zdrowia matki lub dziecka po porodzie, matka ma prawo domagać się, by ojciec uczestniczył w dostarczaniu środków na jej utrzymanie przez czas przekraczający 3 miesiące. Ponadto, w sytuacji gdy ze względu na ciążę lub poród matka musiała pokryć koszty innych niezbędnych wydatków, bądź też doznała strat majątkowych, może ona dopominać się, by ojciec wyłożył stosowną sumę pieniężną na ich pokrycie (art. 141). Roszczenia te ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia porodu.

Alimenty – terminy

Teoretycznie, matka może wystąpić z takimi roszczeniami dopiero po tym, gdy dziecko się urodzi. Jeżeli jednak nie miało miejsca ustalenie ojcostwa mężczyzny, który nie jest mężem matki, kobieta może dochodzić powyższych roszczeń jedynie równocześnie z dochodzeniem ustalenia ojcostwa (art. 143). Odmiennie jest jednak, gdy ojcostwo mężczyzny, który nie jest mężem matki zostało wcześniej uwiarygodnione. Wówczas matka może domagać się, by dostarczenie środków finansowych na jej utrzymanie (przez 3 miesiące w okresie porodu) oraz kwoty pieniędzy przeznaczonej na utrzymanie dziecka w czasie 3 miesięcy od urodzenia, odbyło się jeszcze przed jego przyjściem na świat (art. 142). Termin i sposób zapłaty tej sumy określa sąd. Co jednak oznacza termin „uwiarygodnienie ojcostwa”? Oczywiście terminu tego nie należy utożsamiać z pojęciem ustalenia ojcostwa. W przypadku uwiarygodnienia wystarczy to, iż matka udowodni fakt bycia w ciąży, a także uprawdopodobni to, iż pozwany jest ojcem dziecka. Przyjmuje się, iż dostateczne będzie wykazanie stosunkowo niskiego stopnia takiego prawdopodobieństwa (może się to odbyć przez zestawienie przybliżonego terminu obcowania płciowego z etapem zaawansowania ciąży). 

Pomoc prawna w uzyskaniu alimentów

Jak więc widać znajomość regulacji prawnych w wyżej opisanych okolicznościach może okazać się niezwykle ważna. Jednak jeszcze bardziej pomocny może okazać się adwokat zajmujący się na co dzień prawem rodzinnym – (adwokat alimenty Warszawa), bowiem to niezwykle ważna kwestia, zwłaszcza jeżeli dotyczy samotnego rodzica z dzieckiem.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl