REKLAMA

2020-06-29 09:25:29 - Autor: WP(lca.pl)
Niezbędne elementy pożarniczej armatury wodnej do walki z żywiołami
Zawód strażaka kojarzy się przede wszystkim z gaszeniem pożarów. Jest to jedno z zadań, jakie oddano pod kuratelę Państwowej Straży Pożarnej, ale również tej ochotniczej. Jaki sprzęt potrzebny jest do skutecznej walki z żywiołem?
REKLAMA

Pożary powstają z różnych przyczyn. Czasami jest to wada instalacji elektrycznej lub przypadkowe zaprószenie ognia, a innym razem świadome działanie np. wypalanie traw. W każdej z tych sytuacji do akcji wyruszają jednostki straży pożarnej, uzbrojone w odpowiednie wyposażenie i wodę lub specjalną ciecz służącą do gaszenie. Zdarza się, że w związku ze złymi warunkami atmosferycznymi lub niesprzyjającymi okolicznościami akcja się przedłuża. Wówczas pojawia się konieczność uzupełnienia niezbędnej do walki z żywiołem wody. Czynność tą wykonać można przy pomocy różnego rodzaju węży oraz motopomp. Jak je klasyfikujemy i do czego służą?

Węże strażackie ssawne

Węże strażackie są często kluczowym elementem armatury wodnej. Wykorzystuje się je przez straż, ale spotkać je można m.in. w budynkach biurowych czy obiektach użyteczności publicznej, gdzie pełnią funkcję sprzętu przeciwpożarowego. W zależności od przeznaczenia możemy wyróżnić węże ssawne i tłoczne. Pierwsze z wymienionych mają za zadanie pobierać wodę ze źródła wody do celów pożarniczych. Produkuje się trzy podstawowe rozmiary o średnicy 75 mm, 110 mm oraz 150 mm. Najczęściej stosuje się środkowy wariant, a to ze względu na to, że pasuje on do większości motopomp. Węże te są zdecydowanie krótsze od tłocznych. Ich długość oscyluje w granicach od 1,6 m do 2,4 m. Zbudowane są z kilku warstw gumy, która zwykle wzmocniona jest spiralnym wykonanym ze stali korpusem. Zdarza się, że niektóre modele w celu zapewnienia dodatkowej ochrony pokryte są warstwą tworzywa z zewnątrz.

Węże strażackie tłoczne

Węże strażackie tłoczne służą do przesyłu wody lub specjalnego roztworu i zaliczają się do podstawowych elementów armatury pożarniczej. Z jednej strony instaluje się je do motopompy, a z drugiej zakończony jest prądownicą, z której znajduje ujście środek gaśniczy. Węże tłoczne występują w czterech rozmiarach: 25 mm, 52 mm, 75 mm, 110 mm. Długość pierwszych dwóch oscyluje w przedziale 15 m i 20 m. Budową są zbliżone do węży ssawnych z tą różnicą, że warstwa wewnętrzna wykonana jest z żywicy lub gumy, a wierzchnia z tworzyw i włókien sztucznych. Każdy z wymienionych węży ma inne przeznaczenie. Wersję W-25 wykorzystuje się do walki z niewielkim ogniem. Można je spotkać jako wyposażenie wozów strażackich. Z węży W-52 tworzy się linie gaśnicze, które podłącza się do rozdzielaczy. Stosuje się je przy gaszeniu większych pożarów. W-75 wykorzystuje się głównie do budowy odcinku linii gaśniczej, której początek znajduje się u nasady pompy, a kończy na rozdzielaczu. Właśnie od niego rozchodzą się węże 52 mm. Z kolei wersje o średnicy 110 mm służą przede wszystkim do transportowania znacznych ilości wody na dłuższym dystansie. Wąż strażacki to niezbędny element wyposażenia podczas akcji ratunkowej. Różne warianty węży znaleźć można na https://strefa998.pl/28-weze-strazackie.

Pompy szlamowe

Pompa szlamowa to niezastąpione urządzenie, które znajdzie zastosowanie nie tylko w straży pożarnej. Można je spotkać na różnego rodzaju budowach, ale także u mieszkańców terenów, na których regularnie dochodzi do podtopień. Wybór tego urządzenia powinien opierać się o kilka podstawowych parametrów. Wśród najważniejszych należy wymienić rozmiar wirnika, konstrukcję, rodzaj pompy oraz materiał wykonania. Ostatnia cecha determinuje żywotność takiej pompy, która musi pracować zwykle z zawiesinami, a nie tylko z cieczami o niskiej lepkości. Dodatkowo wały i łożyska powinny być bardzo wytrzymałe i sztywne. Moc urządzenia odpowiada za ilość przepompowanej cieczy z terenu zalewowego lub podtopionego domu. Wartość ta podawana jest jako ilość litrów na minutę. Spotkać można wersje, które pracują w tempie 240 l/min, ale także 2000 l/min. Optymalnie ustawiona pompa powinna pracować na tyle wolno, aby ograniczyć zużycie, ale jednocześnie na tyle szybko, aby wyeliminować ryzyko osadzania się ciał stałych i zatykania. Dlatego wybierając pompę, należy znać jej przeznaczenie. Pomoże to w znalezieniu odpowiedniego modelu. Pompy szlamowe znaleźć można na https://strefa998.pl/75-szlamowe.

Straż pożarna walczy z różnego rodzaju żywiołami. W walce z ogniem potrzebne jest odpowiednie oprzyrządowanie, którego niezbędnym elementem są węże ssawne i  tłoczne. Pełnią one wiele funkcji i służą do różnych zadań. Z kolei w potyczce z nie mniej potężnym żywiołem, jakim jest woda, przydatne są pompy szlamowe. Podczas podtopień czy powodzi stanowią niezbędne wyposażenie każdej jednostki. Warto pamiętać, że różnią się od siebie parametrami technicznymi w tym wydajnością. Dobór pompy powinien odbywać się na podstawie jej przeznaczenia. Dzięki takiemu wyposażeniu straż ma realny wpływ na walkę z żywiołami.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl