REKLAMA

2021-04-15 07:46:30 - Autor: WP(lca.pl)
Czy opakowania plastikowe są bezpieczne dla żywności?
Na postawione w tytule pytanie odpowiedź brzmi: to zależy. Przede wszystkim od rodzaju surowca wykorzystanego do produkcji. Ale nie tylko – duże znaczenie ma także sposób przechowywania produktów. Które opakowania wybierać, a jakich lepiej unikać i dlaczego? Rozwiewamy wątpliwości!
REKLAMA

Tworzywa sztuczne w branży spożywczej – czy jest się czego bać?

Na początku XXI wieku trudno wyobrazić sobie świat bez plastiku. To surowiec będący podstawą funkcjonowania wielu branż: od spożywczej, farmaceutycznej i kosmetycznej po zabawkarską i motoryzacyjną. Dlaczego cieszy się tak wielką popularnością? Plastik jest stosunkowo tani i łatwy w obróbce. Dzięki temu pod wpływem temperatury i wysokiego ciśnienia można go w dowolny sposób kształtować. Wyróżnia się także dużą odpornością na uszkodzenia i działanie innych czynników zewnętrznych. Mimo że nie jest biodegradowalny, doskonale nadaje się do recyklingu. Po przetworzeniu można go ponownie wykorzystać w zupełnie innej postaci, co wykorzystują m.in. producenci odzieży i obuwia. Ale nie tylko! Po recyklaty pochodzące m.in. z odpadów poprodukcyjnych coraz częściej sięgają także duże przedsiębiorstwa. Powstają z nich m.in. wiadra do przechowywania chemii gospodarczej, budowlanej lub ogrodniczej.

Najczęściej wykorzystywane rodzaje plastiku w branży spożywczej

1.Polipropylen (PP)

Tworzywo sztuczne oznaczane cyfrą 5 wykorzystywane do produkcji różnego rodzaju pojemników: zarówno opakowań małolitrażowych, jak i wiader o dużej objętości. Uważany za jeden z najbezpieczniejszych surowców mogących mieć bezpośredni kontakt z żywnością. W żaden sposób nie wpływa na smak, zapach czy właściwości produktów, dlatego opakowania PP do żywności są bardzo popularne.

2.Polistyren (PS)

To surowiec, z którego powstają m.in. styropian, tacki do mięs, pokrywki do napojów na wynos, a także pojemniki na żywność. Jest uważany za mniej bezpieczny od PP lub HDPE.

3.Polietylen o dużej gęstości (HDPE)

Tworzywo, które podobnie jak polipropylen, uważane jest za jedno z najbezpieczniejszych i chętnie wykorzystywane do produkcji opakowań do żywności. Powstają z niego np. woreczki foliowe, śniadaniowe, reklamówki i butelki do sosów.

4.Polietylen o niskiej gęstości (LDPE)

Surowiec wykorzystywany zarówno w branży spożywczej, jak i farmaceutycznej. Może być ponownie wykorzystywany. Produkowane są z niego woreczki foliowe do żywności, pojemniki wielokrotnego użytku oraz pojemniki na próbki.

5.Politereftalan etylenu (PET)

Tworzywo, z którego najczęściej powstają butelki na wodę lub napoje, a także jednorazowe naczynia. Butelki PET nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych ani ponownie używane.

Nie wszystkie rodzaje tworzywa sztucznego powinny być wykorzystywane do produkcji opakowań do żywności. Jednym z nich jest polichlorek winylu, czyli PVC, który może wydzielać toksyny oraz tworzywa sztuczne oznaczane cyfrą 7 i opisywane jako „Inne”. W tej grupie może znajdować się szkodliwy bisfenol A (BPA) negatywnie wpływający na układ nerwowy czy hormonalny.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl