REKLAMA

2021-08-20 10:22:29 - Autor: WP(lca.pl)
Streaming w domu - jak zrobić go dobrze
Jeszcze do niedawna transmisje na żywo w sieci uważaliśmy za objaw ekstrawertyzmu. Korzystały z nich w zasadzie tylko duże marki. Dziś streaming w sieci poprowadzić może każdy i bez względu na okoliczności, miejsce i czas. Potrzebna jest jedynie łączność z Internetem, telefon i konto na jednym z portali społecznościowych. Po streaming sięgamy na co dzień, kontaktując się z rodziną czy znajomymi. W wielu sytuacjach wygodniej jest nam przeprowadzić rozmowę wideo niż połączenie głosowe. Coraz częściej jednak streaming wykorzystywany jest przez nas w oficjalnych sytuacjach – podczas rozmowy o pracę, z przełożonym, z kontrahentem. Jak zadbać o to by wirtualne spotkanie wyszło jak najlepiej?
REKLAMA

Sceneria

Na jakość transmisji online wpływają zasadniczo cztery grupy czynników. Pierwszą z nich jest sceneria, czyli otoczenie. To co widzimy w kadrze ma istotny wpływ na to jak odbieramy drugą stronę. Idealnym tłem, będzie nasza codzienność – przestrzeń biura, domu, a nawet ogrodu. Zadbajmy jednak o to by była to przestrzeń uporządkowana. Warto zadbać o porządek za naszymi plecami. Nie zaleca się również ustawiania kamery przodem do drzwi. Nie każdy nasz domownik czy pracownik może zdawać sobie sprawę, że akurat prowadzimy ważną dla nas rozmowę wideo. Lepiej nie kusić losu, a obecność dodatkowych osób w drugim planie jest raczej niewskazana. Jeśli natomiast organizujemy miejsce do wideokonferencji w swojej firmie, to warto pokusić się o nieco bardziej profesjonalne rozwiązania, jak np. kamerę Full HD, dedykowane tło, czy nawet mini green screen.

Światło

Odpowiednio dobrane światło robi dużą różnicę. Przede wszystkim nie powinniśmy streamować odwróceni plecami do okna. Światło padające zza naszych pleców oślepi oko kamery, sprawiając, że nie będziemy zupełnie widoczni. Światło dzienne to mimo wszystko nasz ogromny sprzymierzeniec. Przygotowując miejsce do live streamingu starajmy się wykorzystać go jak najwięcej. Sprawmy jednak by padało na naszą twarz i postać od przodu. Jeśli nie mamy takiej możliwości to doświetlmy się lampką. W przypadku sztucznego oświetlenia starajmy się by pracowało ono na żarówkach emitujących białe światło dzienne. Uzyskamy wtedy w obiektywie kamery efekt zbliżony do światła naturalnego.

Łącze internetowe

Żaden live streaming nie odbędzie się bez dostępu do Internetu. To oczywiste. Mniej oczywiste jest to, że nasze łącze internetowe zwykle ma ograniczoną przepustowość. Łącza oparte o światłowód raczej powinny poradzić sobie w każdej sytuacji. Gorzej jest z łączami mobilnymi, te zwykle mają ograniczoną ilość informacji, które mogę odebrać i wysłać w tym samym czasie. Jeśli więc w pokoju obok, ktoś prowadzi kolejna wideokonferencje, ogląda film na VOD, gra w grę przez Internet, to może to mieć wpływa na jakość naszego połączenia wideo. Dla uzyskania jak najlepszego efektu powinniśmy zadbać o małe obciążenie łącza podczas naszej wideokonferencji.

Mikrofon

Mikrofon nie jest koniecznością, ale pamiętać musimy, że na ocenę streamingu dużo bardziej wpływa jakość audio niż wideo. Słabą jakość obrazu jesteśmy w stanie puścić w niepamięć, ale nie da się rozmawiać jeśli nie będziecie dobrze słyszeć się ze swoim rozmówcą. Warto wiec zainwestować w dodatkowy mikrofon, albo wykorzystać zestaw słuchawkowy, z wbudowanym mikrofonem. Zaletą zestawu słuchawkowego jest też fakt, że jest on wyposażony w mikrofon kierunkowy, dzięki czemu nie będzie on zbierać zbyt wiele nieoczekiwanych dźwięków z otoczenia.

 

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl