REKLAMA

2021-10-11 09:01:05 - Autor: WP(lca.pl)
Kariera w branży budowlanej – od stażysty do kierownika kontraktu
Pomimo pandemii realizacja inwestycji budowlanych w Polsce nadal funkcjonuje niezwykle sprawnie. Widać to nie tylko w przestrzeni komercyjnej, ale również w wykonywaniu projektów publicznych. To powoduje, że praca w budownictwie jest nadal atrakcyjnym kierunkiem. Kto może zrobić w niej karierę?
REKLAMA

Czy budownictwo jest dobrym kierunkiem rozwoju kariery?

Zdania na temat atrakcyjności tej branży są podzielone. Dlaczego? Z jednej strony stoją wykwalifikowani pracownicy fizyczni i biurowi odpowiadający za sprawną realizację każdego etapu projektu. Z drugiej natomiast osoby, których oczekiwania nie zostały zrealizowane przez potencjalnych pracodawców. Wielu studentów kierunków inżynierskich stwierdza, że praca w budownictwie wymaga zdecydowanie więcej niż to, czego mogą nauczyć się na studiach. Dlatego w zdecydowanej większości osoby odnoszące sukces w branży nastawiają się na bardziej intensywną pracę, niż pierwotnie zakładali.

Kto może pracować w budownictwie?

Inwestycje prowadzone na terenie kraju pokazują, że spektrum kwalifikacji potrzebnych do podjęcia pracy jest ogromne. Nadal jednak w największej ilości potrzebni są wykwalifikowani fachowcy techniczni, tacy jak:

  • murarze;
  • dekarze;
  • hydraulicy;
  • zbrojarze;
  • pracownicy ogólnobudowlani (bez kwalifikacji);
  • inżynierowie;
  • operatorzy sprzętów ciężkich – koparki, spycharki, walca i innych;
  • kierownicy budowy;
  • inżynierowie kontraktu.

Czy branża budowlana jest perspektywiczna?

Wykorzystywanie dofinansowań na inwestycje w sektorze publicznym napędza kolejne projekty. Największe firmy liczące się na rynku stale zatrudniają nowych pracowników, chociaż zwykle daje się zauważyć największe zapotrzebowanie na początku każdego roku kalendarzowego. Nawet jeśli w Twoim mniemaniu praca w budownictwie wymagałaby zdobycia specjalistycznych kwalifikacji, pamiętaj, że odbycie stażu w firmie budowlanej zapewni Ci to, co niezbędne.

Dla sporej liczby firmy i wielu branż punktem zwrotnym była pandemia, a szczególnie jej rozpoczęcie. Co istotne z perspektywy pracownika w budownictwie nie widać znaczącego spadku tempa rozwoju. Skoro tak nieoczekiwana sytuacja o zasięgu globalnym nie miała znaczącego wpływu na funkcjonowanie inwestycji budowlanych, można wnioskować, że jest to niezwykle stabilny sektor.

Czy budownictwo to tylko praca fizyczna?

Realizacja projektów i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań mają związek z obecnością wykwalifikowanych specjalistów. Dlatego licząc na karierę w budownictwie, nie musisz rozpatrywać jej jedynie w kategorii pracy fizycznej. Da się zauważyć, że odpływ fachowców technicznych za granicę kraju spowodował znaczne zapotrzebowanie na tego rodzaju pracowników. Zwiększa to szanse na znalezienie pracy na stanowiskach ogólnobudowlanych, technicznych, inżynierskich i kierowniczych.

Czy zaczniesz swoją karierę w budownictwie?

Zależy to tylko i wyłącznie od Ciebie. Praca w budownictwie jest coraz lepiej opłacana, a zapotrzebowanie na specjalistów poprawia sytuację potencjalnych pracowników. Dlatego, jeśli interesuje Cię rozpoczęcie kariery w jednej z gałęzi budownictwa, zacznij działać już dzisiaj!

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl