REKLAMA

2021-11-03 09:52:15 - Autor: WP(lca.pl)
Wytrzymałość materiałów — dlaczego powinna być odpowiednio zbadana?
Współcześnie w branży budowlanej i przemysłowej wykorzystuje się rozmaite materiały, takie jak choćby stal, drewno czy tworzywa sztuczne. Niestety każdego dnia są one narażone na odkształcenia pod wpływem dużych obciążeń oraz innych niekorzystnych czynników zewnętrznych. Z tego względu przeprowadza się regularnie profesjonalne badania wytrzymałościowe materiałów mające na celu weryfikację ich ogólnej trwałości.
REKLAMA

Podstawowe założenia

Zgodnie z nauką wszystkie ciała stałe z czasem ulegają deformacji polegającej na ich nieodwracalnym odkształceniu, ewentualnie powstaniu w strukturze poważnych wad konstrukcyjnych. W ten sposób obiekt traci swoje dotychczasowe właściwości użytkowe, co niesie ze sobą wiele negatywnych skutków. Chodzi tutaj w szczególności o straty finansowe, a także wyraźny wzrost zagrożenia dla zdrowia oraz życia wszystkich osób eksploatujących dany budynek lub przedmiot na co dzień.

Omawiane w niniejszym artykule badania wytrzymałościowe bazują przede wszystkim na wiedzy inżynierskiej, skoncentrowanej stricte na określaniu podatności różnych materiałów na odkształcenia względem zmiennych kierunków i sił statycznych. Specjaliści dokonujący takiej analizy przy okazji wyznaczają związki między poszczególnymi tworzywami i dzielą je na ciągłe, jednorodne albo izotropowe.

Najbardziej rozpowszechnione rodzaje badań

Wśród badań materiałowych od lat prym wiodą te zmierzające do dokładnego ustalenia poziomu wytrzymałości na rozciąganie. W tym przypadku niezwykle ważną rolę odgrywa znalezienie właściwego odniesienia do pierwotnego pola przekroju weryfikowanej próbki, a ponadto stwierdzenie, czy wewnątrz nie występują żadne niepożądane mikropęknięcia ani pustki.

Dużą popularnością cieszy się też badanie odporności na zginanie, polegające głównie na określeniu zmiany krzywizny osi bądź powierzchni środkowej. Nierzadko przedmiotem analizy jest liniowa sprężystość, gdzie liczy się wyznaczenie granicy, za którą konkretne ciało stałe traci ciągłość struktury i nie powraca już do stanu pierwotnego. Poza tym w laboratoriach wykonuje się powszechnie badania wytrzymałościowe na ściskanie, skręcanie, twardość, udarność, plastyczność oraz izotropowość.

Bezpieczeństwo użytkowników to kwestia priorytetowa

Kompleksowa ocena wytrzymałości materiałów zastosowanych przy tworzeniu obiektów budowlanych, maszyn przemysłowych, samochodów osobowych oraz wszelkiego rodzaju przedmiotów ma na celu zwłaszcza zagwarantowanie pełnego bezpieczeństwa użytkownikom wymienionych elementów. Dzięki ich wysokiej trwałości zminimalizowane zostaje bowiem ryzyko doznania uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci.

Systematyczna weryfikacja jakości jest pożądana szczególnie w budownictwie. Wszystkie części konstrukcyjne muszą być zgodne z rygorystycznymi normami i przepisami prawnymi w zakresie dozoru technicznego, gdyż przekłada się to bezpośrednio na optymalną stabilność danego obiektu (gwarancja niezawalenia się np. pod wpływem silnego wiatru). Na koniec pamiętajmy, że przeprowadzenie omawianych badań wymaga zawsze dostępu do specjalistycznych narzędzi i posiadania fachowej wiedzy.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl