REKLAMA

2022-02-01 09:39:39 - Autor: WP(lca.pl)
Czym zajmuje się notariusz i co można dzięki niemu załatwić?
Notariusz to osoba, która kojarzy się zwykle z podpisywaniem dokumentów przy kupnie nieruchomości. Jednak zakres jego kompetencji jest dużo szerszy. Jest to prawnik upoważniony do sporządzania aktów notarialnych oraz wykonywania innych czynności, które wymagają obecności notariusza. W niektórych przypadkach można się do niego zgłosić, zamiast prowadzić sprawę za pośrednictwem sądu.
REKLAMA

Sprzedaż lub zakup nieruchomości

U notariusza można sporządzać dokumenty związane ze sprawami dotyczącymi zarówno osób prywatnych, jak i firm. Potwierdzenia notarialnego wymagają wszelkie czynności związane z zakupem i sprzedażą nieruchomości. W przypadku rozporządzenia swoim domem, mieszkaniem lub działką, niezbędne jest podpisanie umowy w formie aktu notarialnego. W przeciwnym razie czynność przekazania prawa własności będzie nieważna.

Podczas zakupu nieruchomości wiele osób podpisuje najpierw umowę przedwstępną. Pozwala to ustalić warunki transakcji i zabezpieczyć się przed niewywiązaniem z umowy jednej ze stron. Umowa przedwstępna daje możliwość dochodzenia swoich praw przed sądem, ale również musi być ona podpisana w obecności notariusza. Podobnie można przygotować umowę sprzedaży warunkowej, na przykład, gdy nieruchomość objęta jest prawem pierwokupu.

Małżeńska umowa majątkowa

U notariusza można sporządzić małżeńską umowę majątkową, czyli intercyzę. Jest to dokument, który wprowadza rozdzielność majątkową. Oznacza to, że małżonkowie będą dysponować odrębnymi majątkami, mimo że zawarli formalny związek małżeński. Aby było to możliwe, potrzebna jest zgoda obu stron. Muszą być one obecne u notariusza i potwierdzić chęć zawarcia umowy. Jest to stosowane bardzo często w sytuacji kłopotów finansowych jednej ze stron i pozwala zabezpieczyć majątek przed nieprzewidywalnym zachowaniem żony lub męża. 

Umowa może mieć różną formę, zależy to od konkretnej sytuacji i oczekiwań każdego z małżonków. Można dokonać czynności wyłączenia, przywrócenia lub rozszerzenia wspólnoty majątkowej. Zazwyczaj intercyzę podpisuje się przed ślubem, ale można ją podpisać w trakcie trwania małżeństwa. Nie ma ona wtedy mocy wstecznej i obowiązuje od dnia dopisania dokumentu u notariusza. 

Prowadzenie spraw spadkowych

Notariusz zajmuje się także sprawami spadkowymi. Można je prowadzić w formie uproszczonej, zamiast zgłaszać się do sądu. Wymagana jest jednak zgoda wszystkich spadkobierców, jak również ich osobista obecność. Ma to szczególne znaczenie, gdy osób uprawnionych do przejęcia spadku jest więcej. Wszystkie strony muszą się porozumieć w kwestii przejęcia spadku oraz indywidualnego udziału w majątku spadkodawcy.

Notariusz wydaje notarialne poświadczenie dziedziczenia, które określa, kto jest spadkobiercą i jakie udziały przypadają konkretnym osobom. Ma to taką samą moc prawną jak nabycie spadku potwierdzone przez sąd. Czynności związane ze sprawą spadkową trwają jednak u notariusza dużo krócej niż na drodze sądowej. Jest to też sposób o wiele tańszy, z uwagi na brak konieczności korzystania z usług adwokata.

W każdej prowadzonej sprawie notariusz poświadcza swoim podpisem czynności dokonywanie przez swoich klientów. Dzięki temu nadaje im moc dokumentów urzędowych. Pobiera za to wynagrodzenie, zwane taksą notarialną, która jest regulowana przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. 

 

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl