REKLAMA

2022-11-15 19:28:13 - Autor: WP(lca.pl)
Czy opryski upraw są niezbędne?
Płody rolne stanowią podstawę asortymentu trafiającego na stoły konsumentów. Wielu z nich przykłada dużą wagę do ekologicznej uprawy warzyw czy zbóż, takich jak popularna w Polsce pszenica ozima. Przez ekologię rozumieją ograniczenie do minimum stosowanych chemicznych środków ochrony roślin, biostymulatorów czy regulatorów wzrostu. Czy wyeliminowanie oprysków upraw jest możliwe? Jakie niosłoby to konsekwencje?
REKLAMA

Dlaczego stosuje się opryski pszenicy ozimej?

Zasadność stosowania oprysków można przeanalizować na przykładzie pszenicy ozimej. Roślina ta jest uprawiana w Polsce na powierzchni około 2,5 miliona ha. Stanowi to ok. 13,5% wszystkich gruntów rolnych łącznie z łąkami, sadami oraz nieużytkami. Zboże to jest najpopularniejsze ze wszystkich gatunków uprawnych, jakie można spotkać na plantacjach. Uprawa pszenicy wymaga najlepszej gleby oraz przedplonu w postaci rzepaku, kukurydzy czy buraka cukrowego. Oczywiste jest, że ogromny wkład pracy i kosztów musi przynieść właściwe efekty i wynikające z nich zyski.

W praktyce oznacza to wyeliminowanie jak największej liczby zagrożeń, które mogą wpłynąć na wysokość i jakość plonów. Zaliczają się do nich między innymi czynniki biologiczne, a w szczególności niezwykle ekspansywne chwasty. Warto pamiętać, że żyzna, bogata w składniki mineralne gleba pod pszenicę jest też idealnym środowiskiem dla chabra bławatka czy rdestu ptasiego. Dlatego wiosną w okresie wschodów pszenicy ozimej rosną też te gatunki. Ich przewaga polega jednak na tym, że są silniejsze i szybciej się rozwijają, zabierając młodym siewkom pszenicy pożywienie, wodę i światło.

Kiedy wykonywać oprysk na chwasty jednoliścienne?

Rezygnacja z oprysków może doprowadzić do całkowitego zdominowania plantacji przez chwasty, a w konsekwencji do obniżenia plonów lub ich znacznego zanieczyszczenia. Dlatego oprysk na chwasty jednoliścienne jest niezbędny i nie można z niego rezygnować. Do pozbywania się szkodliwych roślin stosuje się specjalne herbicydy. Celem takiego zabiegu jest zwalczanie wielu gatunków traw, również tych wyjątkowo groźnych jak miotła zbożowa i wyczyniec polny.

W przypadku uprawy pszenicy ozimej oprysk na chwasty jednoliścienne należy wykonać już jesienią, zaraz po wschodzie roślin. Zabieg należy powtórzyć na wiosnę. Więcej na temat ochrony roślin uprawnych przed chwastami znajdziesz w artykule na stronie https://www.syngenta.pl/blog/uprawy/zboza/oprysk-na-chwasty-jednoliscienne-kiedy-nalezy-go-wykonac.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl