REKLAMA

2023-05-26 10:27:21 - Autor: WP(lca.pl)
Jak dobrać łożysko w oprawie?
Dobierając łożyska w oprawie praktycznie zawsze trzeba mieć wiedzę na temat komponentu, jaki został wykorzystany w danym produkcie. W przypadku ekstremalnych warunków pracy istotne będą dane na temat materiałów, z jakich wykonano konkretną oprawę. Zanim jednak przejdziemy do ich omówienia, warto na początek wyjaśnić, czym są właściwie oprawy łożyskowe i jakie mają zastosowanie.
REKLAMA

Czym są zespoły łożyskowe?

Standardowe zespoły łożyskowe są gotowymi rozwiązaniami, które składają się z łożyska, oprawy, uszczelnienia technicznego i środka smarnego oraz systemu do montażu na wale. Dzięki takiej budowie komponent jest perfekcyjnie chroniony przed zanieczyszczeniami. Dlatego właśnie najczęściej zespoły łożyskowe stosuje się w mocno zapylonych miejscach. 

Jakie jest zastosowanie zespołów łożyskowych?

Z zespołów łożyskowych najczęściej wykorzystuje się modele wyposażone w łożysko toczne. Zastosowanie znajdą one między innymi w dmuchawach, wentylatorach i większych systemach przenośników, czy też urządzeniach wykorzystywanych do transportowania materiałów. Stosuje się je także w branży energetycznej, górniczej, cementowej czy celulozowo-papierniczej. Z uwagi na wysoki poziom zapylenia w takich miejscach jak tartak, również świetnie spełniają swoją funkcję. 

Oprawy łożyskowe i łożyska baryłkowe to rozwiązanie, które montuje się najczęściej w ogólnym zastosowaniu. Owszem, bez problemu sprawdzi się taki zestaw w bardziej wymagających aplikacjach. Z kolei dla trudniejszych warunków pracy i otoczenia poleca się przede wszystkim łożyska stożkowe w oprawie. Modele te przenoszą zarówno obciążenia poprzeczne, jak i wzdłużne. Dlatego też świetnie spełniają swoją funkcję w przenośnikach ślimakowych oraz wentylatorach. 

Jakie uszczelnienia dla łożysk w oprawie?

Uszczelnienia techniczne są rozwiązaniami, które doskonale chronią wnętrze łożysk przed różnego rodzaju zabrudzeniami i zanieczyszczeniami. Ponadto komponenty te zapobiegają wyciekaniu smaru. Przy zespołach łożyskowych stosuje się zarówno uszczelnienia stykowe, jak i bezstykowe. Z reguł są to warianty dwuwargowe, labiryntowe, trójwargowe albo takonitowe lub typu V. Poza rodzajem uszczelnienia należy uwzględnić materiał, z którego element został wyprodukowany. Jeśli pod tym względem zabezpieczenie nie będzie dostosowane do warunków pracy oraz otoczenia, szybko się zużyje albo ulegnie awarii. W aplikacjach, w których łożysko w oprawie narażone jest na wodę czy ma styczność z bardzo mocnym zanieczyszczeniem, można dodatkowo zastosować pokrywy zabezpieczające. Jest to oczywiście rozwiązanie, które współpracuje z uszczelnieniami technicznymi. 

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl