Koszykówka – zasady gry, niezbędny sprzęt
Autor: WP(lca.pl) - 2022-09-07 13:44:06
Koszykówka to sport, który od lat znajduje się w czołówce najczęściej uprawianych dyscyplin na świecie. Widok pomarańczowej piłki kojarzy się nieodmiennie ze Stanami Zjednoczonymi, ligą NBA oraz takimi gigantami jak Michael Jordan czy LeBron James, jednakże również nad Wisłą koszykówka cieszy się dużym wzięciem. Co trzeba wiedzieć o zasadach gry oraz jakiego sprzętu potrzeba, aby zacząć przygodę z kozłowaniem?

Koszykówka zasady ogólne

W oficjalnym meczu biorą udział dwie drużyny liczące 12 zawodników, jednak na parkiecie może znaleźć się jednocześnie 5 graczy z każdego zespołu. Pomimo dynamicznej natury gry funkcje na parkiecie są ściśle określone:

- rozgrywający (point guard) – to de facto kapitan drużyny, który spędza najwięcej czasu z piłką podczas meczu. Jego zadaniem jest przechwytywanie piłki i przeprowadzanie jej na połowę przeciwnika. Pomimo niskiego wzrostu są to zawodnicy niezwykle sprawni i to od nich zależy dobór taktyki na parkiecie;

- rzucający obrońca (shooting guard) – to zawodnicy, którzy zazwyczaj zdobywają najwięcej punktów podczas meczu poprzez rzuty z dystansu. Razem z rozgrywającym najczęściej jako pierwsi inicjują ataki, rozpoczynając stały fragment gry;

- niski skrzydłowy (small forward) – to wszechstronny członek drużyny, który powinien dobrze radzić sobie zarówno pod koszem, jak i na połowie przeciwnika. W zależności od sytuacji, niski skrzydłowy spełnia zadania pozostałych członków zespołu;

- silny skrzydłowy (power forward) – to zawodnik, którego zadaniem jest obrona kosza i przeprowadzanie zbiórek. To zazwyczaj wysoki zawodnik, mający skutecznie blokować próby zdobycia punktów przez przeciwnika oraz podwyższyć wynik rzutami z półdystansu;

- zawodnik środkowy (center) – to zwykle najwyższy członek drużyny, którego zadaniem jest blokowanie rzutów przeciwnika, walka pod koszem, zbieranie piłki z tablicy oraz rozgrywanie jej do innych zawodników.

Mecz składa się z czterech kwart po 10 minut każda (12 minut w przypadku NBA) podzielonych 2-minutową przerwą po pierwszej i trzeciej kwarcie. W połowie spotkania, czyli po dwóch kwartach, następuje 15-minutowa przerwa.

Koszykówka zasady gry piłką

Najbardziej rozpoznawalnym elementem koszykówki jest kozłowanie. Według oficjalnych zasad zawodnik nie może pokonać więcej, niż dwa kroki trzymając piłkę w dłoni, co wymusza konieczność kozłowania lub częstych podań do innych graczy.

W koszykówce funkcjonuje istotne rozróżnienie na piłkę „żywą” oraz „martwą”, które określa, kiedy piłka może być zagrywana. Wprowadzenie piłki do gry przez rzut sędziowski, rzut wolny lub rzut z autu sprawia, że piłka staje się „żywa”. Z kolei zdobycie punktów, dotknięcie lecącej piłki przez zawodników, gwizdek sędziego, nietrafiony rzut wolny lub upływ czasu sprawia, że piłka staje się „martwa”. Zasady koszykówki dopuszczają wyjątki od tej reguły – np. gdy piłka znajduje się w locie w momencie odgwizdania przewinienia lub uruchomienia sygnału dźwiękowego zegara, pozostaje ona „żywa” i jeżeli wpadnie do kosza, punkty są uznawane.

Zasady gry w koszykówkę są wyjątkowo restrykcyjne pod względem fauli i każdy nieprzepisowy kontakt między zawodnikami (blokowanie, popychanie, uderzenie) może doprowadzić do przyznania drugiej stronie jednego lub więcej rzutów wolnych. Cięższe przewinienia, takie jak niesportowe zachowanie, faule techniczne czy dyskwalifikujące skutkują większymi karami, które mogą doprowadzić do usunięcia zawodnika z parkietu.

Niezbędny sprzęt do koszykówki

Trudno rozpocząć mecz, jeżeli w ręku nie mamy odpowiedniej piłki. Podczas wyboru modelu trzeba zwrócić uwagę, aby piłka do koszykówki była dostosowana do rodzaju nawierzchni – twarde, chropowate boiska pod gołym niebem wymagają wytrzymalszych modeli, niż gładki parkiet w hali. Nie sposób też obejść się bez odpowiedniego obuwia do koszykówki, które zapewni odpowiednią amortyzację oraz komfort podczas wyskoków i biegu. Niezależnie od poziomu zaawansowania wygodny strój do koszykówki to podstawa dla każdego miłośnika koszykówki. Od luźnych koszulek meczowych po bluzy, szeroki wybór odzieży sportowej do koszykówki w naszym katalogu zaspokoi potrzeby wszystkich klientów – zarówno amatorów, jak i w pełni profesjonalne zespoły. O komforcie podczas gry decydują nieraz rzeczy najmniejsze, takie jak opaski na czoło, skarpetki, czy rękawy do rzutów. Pomimo niewielkich rozmiarów pomagają one osiągać coraz lepsze wyniki oraz cieszyć się w pełni czasem spędzonym na boisku. Sprzęt do gry w koszykówkę warto zakupić w sprawdzonym miejscu, dzięki czemu posłuży nam na długi czas. Sportspro, oficjalny i wyłączny dystrybutor w Polsce produktów sportowych m.in. znanej marki Spalding oferuje najwyższej jakości odzież, obuwie, piłki, akcesoria do koszykówki. Zobacz więcej na: https://sklep.sportspro.pl/spalding