REKLAMA

2019-09-02 19:19:42 - Autor: WP(lca.pl)
Bieganie w różnych porach roku - jak się przygotować
Bieganie w porze letniej i wiosennej jest zdecydowanie przyjemniejsze, niż bieganie podczas krótkich, wietrznych dni jesienno-zimowych. Nie warto jednak zapadać w zimowy sen i rezygnować z biegania na całe pół roku! Dobrze dobrana odzież biegowa z pewnością pomoże ci zmierzyć się z niesprzyjającymi warunkami podczas treningów biegowych. Sprawdź, co pomoże ci biegać również jesienią i zimą!
REKLAMA

Wybierz odpowiednie buty do biegania

Niezależnie od sezonu, warto zaopatrzyć się w dobre buty do biegania, ponieważ jest to absolutna podstawa wyposażenia biegowego. Odpowiednio dopasowane obuwie zapewni solidne oparcie twoim stopom i znacznie zmniejszy ryzyko wystąpienia kontuzji. Na sezon letni możesz wybrać przewiewne buty z siateczką, natomiast na jesień i zimę wybierz wersję nieprzemakalną, gdyby zdarzyło ci się biegać w czasie deszczu. 

Bielizna termoaktywna czy termiczna? 

Pojęcia te są niekiedy używane zamiennie i jest to oczywisty błąd. Bielizna termoaktywna i bielizna termiczna służą do dwóch różnych rodzajów aktywności. Bielizna termiczna ma za zadanie utrzymywać ciepło ciała, jest wykonana z włókien bawełnianych lub wełnianych i nie odprowadza wilgoci na zewnątrz. Z kolei bielizna termoaktywna wykonana jest ze sztucznych włókien, które doskonale odprowadzają wilgoć na zewnątrz. Taka właściwość bielizny termoaktywnej wykorzystywana jest przez wszystkich sportowców, w tym właśnie biegaczy, którzy trenują na zewnątrz przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Suche ubranie podczas biegu w zimnym wietrze uchroni cię przed niechybnym przeziębieniem albo nawet przed zapaleniem płuc.

Bielizna termoaktywna na jesień i w zimie

Zestaw do biegania w zimie powinien składać się z kilku ważnych elementów. Niezmiennie, w każdej porze roku najważniejsze są odpowiednie buty do biegania, które zapewnią odpowiednie podparcie stopy i zminimalizują ryzyko odniesienia kontuzji. Oprócz odpowiednich butów, bardzo ważne w zimowym wyposażeniu jest warstwowe ubranie na cebulkę. Chroni ono biegacza zarówno przed nadmiernym przegrzaniem, jak i wychłodzeniem organizmu podczas biegu. Warstwy termoaktywnej odzieży dobrze odprowadzają wilgoć i zapewniają komfort podczas uprawiania sportu. 

Ubieraj się na cebulkę

Taki sposób ubierania jest optymalny, jeśli chodzi o przeważającą część sezonu biegowego. Sprawdzi się zarówno wiosną, jesienią, jak i w zimie. Jeśli temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, nakładaj na siebie np. bieliznę termoaktywną, bluzkę z długim rękawem, bezrękawnik i kurtkę, aby zatrzymać ciepło i nie spowodować zbytniego wychłodzenia organizmu. W cieplejszych porach - wiosną lub jesienią możesz zmniejszyć liczbę warstw i dopasować ją do temperatury otoczenia. 

Biegaj z głową!

W zimie i na jesień nie zapominaj o odpowiednim nakryciu głowy. Pamiętaj, że właśnie przez głowę ucieka bardzo duża ilość ciepła podczas biegu. Wybieraj czapki z tkaniny termoaktywnej, nie decyduj się na zwykłe czapki z bawełny lub z wełny, bo zwiększysz ryzyko przeziębienia. Opaska lub lekka czapka z odpowiedniej tkaniny może towarzyszyć ci przez cały rok, jeśli pogoda na zewnątrz będzie niesprzyjająca. 

Dla amatorów wiosennych biegów

Wiosna to pora, w której znaczna część biegaczy decyduje się na inaugurację sezonu biegowego. Dobierając swoje ubranie do biegania w tej prze roku, zwróć uwagę na kilka czynników. Jeśli biegasz rano, wybierz coś cieplejszego, np. długie spodnie, długi rękaw i na to lekką kurtkę. Jeśli z kolei biegasz popołudniami, możesz nałożyć krótkie legginsy, a kurtkę zamienić na bezrękawnik. Obowiązkowo, każdy element ubioru powinien być wykonany z odpowiedniej, termoaktywnej tkaniny, aby zapewnić ciału odpowiednią termoregulację. 

Daj się zauważyć!

Bieganie to przyjemność, ale pamiętaj również o tym, żeby było ono bezpieczne. Jeśli biegasz w terenie niezabudowanym, polnymi lub leśnymi ścieżkami, które nie są oświetlone wieczorami i w nocy - zadbaj o to, abyś był widoczny. Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów dla biegaczy - odzież z odblaskami, zestawy odblasków nakładane na nogi, ręce, doczepiane do ubrania. Podstawą nocnego wyposażenia biegacza jest również lampka czołowa. 





 

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl