REKLAMA

2021-03-24 09:11:10 - Autor: WP(lca.pl)
Czy świat nadal potrzebuje folii bąbelkowej?
Jakiś czas temu jeden z domorosłych wynalazców wygrał konkurs na alternatywny, ekologiczny zabezpieczający i amortyzujący materiał opakowaniowy proponując naturalną siatkę wodorostów do zabezpieczania wysyłanych przedmiotów. Czy to zatem możliwe, by folia bąbelkowa, która obchodziła w styczniu swoje sześćdziesiąte pierwsze urodziny odeszła do lamusa?
REKLAMA

Jakiś czas temu jeden z domorosłych wynalazców wygrał konkurs na alternatywny, ekologiczny zabezpieczający i amortyzujący materiał opakowaniowy proponując naturalną siatkę wodorostów do zabezpieczania wysyłanych przedmiotów. Czy to zatem możliwe, by folia bąbelkowa, która obchodziła w styczniu swoje sześćdziesiąte pierwsze urodziny odeszła do lamusa?

 

Powodem, dla którego folia bąbelkowa jest kontrowersyjna i niektóre firmy wysyłkowe wycofywały się z jej wykorzystywania do zabezpieczania przesyłek, jest fakt, że folia bąbelkowa produkowana jest na bazie ropy naftowej. Ponieważ zawiera plastik, rozkładając się, uwalnia szkodliwe gazy. Co więcej, większość programów recyklingu do niedawna nie brała pod uwagę folii bąbelkowej.

Biorąc to wszystko pod uwagę folia bąbelkowa znalazła się na pozycji cenzurowanej przez ekologów i wiele firm deklarujących dbałość o środowisko.

 

Co może zastąpić folię bąbelkową?

 

Być może otrzymałeś paczkę z cienką warstwą chroniącego ją miękkiego, delikatnego brązowego materiału. Byłby to bambus, który staje się coraz bardziej popularny wśród firm dostarczających elektronikę, czego przykładem jest Dell. Bambus nie mógłby być bardziej odpowiedni do wykorzystania w materiałach opakowaniowych: łatwo go pozyskać, szybko odrasta, dzięki czemu jest w dużym stopniu odnawialny i biodegradowalny.

 

Chociaż materiały opakowaniowe wykonane z bambusa nie zapewniają tak dużej ochrony jak folia bąbelkowa, mogą być z powodzeniem używane do transportu różnych niezbyt delikatnych materiałów nie wymagających dużej amortyzacji. Niektórzy producenci do pakowania używają także innych biomateriałów: grzybni, włókna palmowego, czy bagassy. Ten ostatni materiał pozyskiwany jest z trzciny cukrowej. Kiedy łodygi tej rośliny są miażdżone, aby wycisnąć z niej sok, z którego rafinuje się cukier, pozostaje wytrzymały włóknisty materiał zwany bagassą. Można go używać samodzielnie lub z bawełną lub bambusem. Materiał opakowaniowy na bazie bagassy wygląda jak twardy plastik, ale jak łatwo wywnioskować, jest w pełni biodegradowalny.

 

Czy folia bąbelkowa przetrwa?

 

Naturalnie firmy, które produkują folię bąbelkową, wciąż masowo wykorzystywaną w transporcie, dawno już zauważyły globalną zmianę w podejściu do ochrony środowiska naturalnego, ekologii i recyclingu. Większość producentów z całego świata, w tym także polskie firmy liczące się na rynku, np. Goldfoam, by nie ryzykować spadku obrotów wdrożyła procedury reagowania na zmieniającą się sytuację na rynku materiałów opakowaniowych. Pierwszą rzeczą, którą producenci folii bąbelkowej zrobili to uruchomienie programów recyclingowych. Niektórzy producenci rozpoczęli także wdrażanie innowacji w folii bąbelkowej, aby stała się bardziej przyjazna dla środowiska. I to zadziałało.

 

Wiele firm, zajmujących się produkcją folii bąbelkowej, w tym Goldfoam, zaczęło aktywnie pracować nad zmniejszeniem śladu węglowego swoich produktów. Wdrożono do produkcji folię bąbelkową zawierającą duży procent surowców pochodzących z recyclingu, wprowadzono programy odzyskiwania surowców z zużytej folii bąbelkowej, a także zadbano o to, by obalić wiele mitów związanych z tradycyjną folią bąbelkową, której szkodliwość dla środowiska jest w gruncie rzeczy znikoma. W efekcie wiele firm, które deklarowały chęć zrezygnowania z używania folii bąbelkowej, np. Amazon, zrezygnowało z tych planów, a wiele firm, które wcześniej odeszły od stosowania folii bąbelkowej, powróciło do niej.

 

Chociaż folia bąbelkowa może być słusznie uważana za nie do końca ekologiczny materiał ze względu na niektóre swoje właściwości, producenci folii bąbelkowej robią dziś wszystko, by folia bąbelkowa była jak najmniej szkodliwa dla środowiska. I to się udaje. Jak się szacuje działania producentów folii bąbelkowej już dziś przyniosły zmniejszenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych na wysypiskach o 39,1%, a niektóre firmy produkują folię bąbelkową niemal wyłącznie z materiałów pochodzących z recyklingu pokonsumenckiego jest lepsze.

 

Wygląda zatem na to, że atakowana przez wielu i odsyłana do lamusa historii folia bąbelkowa, obroniła się i jeszcze długo będzie służyć do ochrony przesyłek. Warto nadmienić, że firma, która wymyśliła folię bąbelkową - Sealed Air jest uznawana za korporację przyjazną środowisku. Odpowiada za wiele projektów recyklingu produktów i innych działań mających na celu ochronę środowiska. To pokazuje, że chociaż wybór materiałów jest ważny, pomoc środowisku jest procesem holistycznym, więc folia bąbelkowa nieprędko da się zastąpić i będzie nam towarzyszyć przez następne sześćdziesiąt jeden lat. I bardzo dobrze! Bo świat nadal potrzebuje folii bąbelkowej, także do odstresowywania zmęczonych wysokim tempem życia i nadmiarem bodźców ludzi. W tym względzie także folia bąbelkowa jest nie do zastąpienia bambusem, wodorostami ani bagassą.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl