REKLAMA

2021-03-30 08:21:08 - Autor: WP(lca.pl)
Kotły na ekogroszek dla czystszego powietrza
Nowoczesne, ekologiczne kotły grzewcze są, jeśli chodzi o kotły na paliwa stałe, jedną z najlepszych alternatyw dla starych pieców węglowych - wciąż ogrzewających miliony polskich domów „kopciuchów”, które w istotny sposób przyczyniają się do problemów ze smogiem w naszym kraju.
REKLAMA

Nowoczesne, ekologiczne kotły grzewcze są, jeśli chodzi o kotły na paliwa stałe, jedną z najlepszych alternatyw dla starych pieców węglowych - wciąż ogrzewających miliony polskich domów „kopciuchów”, które w istotny sposób przyczyniają się do problemów ze smogiem w naszym kraju.  Na wymianę starego pieca CO na nowoczesny kocioł na ekogroszek można dostać dofinansowanie, zarówno w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”, jak i z programów prowadzonych przez wiele samorządów. Kotły na ekogroszek rzeczywiście są znacznie mniej szkodliwe dla środowiska niż stare piece opalane węglem, a popularyzacja hasła walki ze smogiem w Polsce tylko przyczyniła się do ich promocji jako ekologicznego sposobu ogrzewania. Aby rzeczywiście kotły na ekogroszek były przyjaznym dla środowiska sposobem ogrzewania, zastępując węglowe „kopciuchy” i aby można było ubiegać się o dofinansowanie wykonanej przy ich zastosowaniu termomodernizacji, kotły muszą spełniać jeden warunek - muszą to być kotły 5 klasy, które spełniają normy ECODESIGN. Od roku 2020 w całej Unii Europejskiej są to jedyne, legalnie dopuszczone do dystrybucji kotły grzewcze, niezależnie od paliwa, którym są opalane. Zatem kotły na ekogroszek sprzedawane dzisiaj w Polsce także muszą spełniać wymagania 5. klasy czystości.  

 

Charakterystyka kotłów na ekogroszek

Kotły na ekogroszek przeznaczone są do zasilania konkretnym typem opału. W niektórych dostępnych na rynku kotłach można wprawdzie palić zamiennie np. pelletem drzewnym, za to nie można jako paliwa stosować w kotłach na ekogroszek kawałków drewna, zbrylonego węgla, czy co gorsza po prostu palić czym popadnie - gumą, kawałkami mebli, plastikiem, co w polskich realiach ciągle zdarza się nader często.

 

Budowa kotła na ekogroszek nie jest szczególnie skomplikowana. Podobnie jak w tradycyjnych piecach i wcześniej używanych kotłach CO na paliwa stałe, spalanie paliwa odbywa się w komorze spalania. Tyle, że ekogroszek, jeśli nie jest zawilgocony lub zanieczyszczony spala się z dużo większą skutecznością i wydajnością, emitując do atmosfery znacznie mniej szkodliwych substancji. Znakomita większość współczesnych kotłów na ekogroszek jest wyposażona w elementy, które zapewniają automatyzację procesu spalania. Kotły na ekogroszek wyposażone są zatem w elektroniczne sterowniki zapewniające wygodne kontrolowanie temperatury, trybów pracy kotła i innych ustawień. Większość kotłów na ekogroszek ma też automatyczny podajnik o konstrukcji tłokowej lub ślimakowej oraz zasobnik na opał. Dzięki tym, wydawałoby się nieskomplikowanym, udoskonaleniom, zaszła znacząca ewolucja w konstrukcji, komforcie i pracy kotłów CO, a tym samym przeskok od kotłów zasypowych starej generacji do nowoczesnych, zautomatyzowanych kotłów na ekogroszek.

 

Kotły nowej generacje - oszczędne i ekologiczne

Zasobnik kotła na ekogroszek to po prostu zbiornik na paliwo. Jego wielkość a co za tym idzie pojemność oraz sposób mocowania zależne są od wielkości, mocy i szczegółów konstrukcyjnych kotła. Zasobnik powinien być uzupełniany paliwem w stałych interwałach czasowych, najczęściej raz na kilka dni, choć zdarzają się kotły, w których pełen zasobnik paliwa wystarcza na nieprzerwaną pracę nawet przez tydzień. Sterownik to programowalne urządzenie, które pozwala na kontrolę i optymalizację pracy kotła, np. poprzez ustawienie optymalnej temperatury w pomieszczeniach w ciągu dnia i w nocy albo w konkretnych godzinach itp. Podajnik pieca na ekogroszek odpowiada za transmisję opału z zasobnika do komory spalania kotła, a co za tym idzie dozowanie odpowiedniej ilości opału. To bardzo istotna część zautomatyzowanego procesu spalania, bo wszak w ogrzewaniu piecem na ekogroszek chodzi również to to, by palić oszczędnie i ekologicznie. W kotłach zasypowych, gdzie opał dozuje się manualnie tak precyzyjny tryb pracy nie jest w ogóle możliwy, proces ogrzewania wiąże się z dużymi stratami ciepła, mniejszą wydajnością, a przy tym wydzielaniem sporych ilości szkodliwych substancji.

 

Czy warto ogrzewać ekogroszkiem?

Oczywiście, że, warto. Ekogroszek to granulowany i oczyszczony węgiel, znacznie bardziej przyjazny dla środowiska niż najpowszechniej do niedawna stosowany węgiel opałowy. Ekogroszek okaże się znakomitym rozwiązaniem pod tym jednakże warunkiem, że opał pochodzi ze sprawdzonego i certyfikowanego źródła, nie zawiera zbyt wiele wilgoci, a przede wszystkim wykorzystuje się ten rodzaj opału w specjalnie doń przystosowanych kotłach, najlepiej spełniających wymogi 5 klasy kotłach na ekogroszek z certyfikatem ECODESIGN. Takim certyfikatem oznaczone są wszystkie kotły na ekogroszek z oferty firmy Stalmark. Wszystkie kotły tej firmy są również kotłami 5. klasy.

 

Spełniając powyższe warunki można ograniczyć zużycie opału w okresie grzewczym o ponad połowę, a przy tym znacząco zmniejszyć produkcję popiołu. Drobna granulacja (20-30 mm) ekogroszku sprawia, że bardzo wygodnie dozuję się go do zasobnika, a także transportuje i przechowuje. Ekogroszek jest także cenionym paliwem ze względu na jego wysoką kaloryczność. Spala się efektywnie, niemal całkowicie bez odpadów, ma zatem dużą wydajność i przez to samo emituje do atmosfery znacznie mniej szkodliwych związków. Wymiana starych pieców na wydajne, efektywne i oszczędne nowoczesne piece na ekogroszek ma zatem duże znaczenie dla jakości powietrza, ale i dla naszych domowych budżetów. A przy skorzystaniu z dopłat inwestycja w wymianę starego „kopciucha” na nowoczesny kocioł na ekogroszek wcale nie musi być tak wielkim wydatkiem, jak mogłoby się wydawać.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl