REKLAMA

2021-08-06 12:08:19 - Autor: WP(lca.pl)
Jak bezpiecznie zawrzeć umowę zdalnie?
Od początku globalnej pandemii COVID-19 i wzmocnionych środków fizycznego dystansowania się wzrosła konieczność wynajdywania alternatywnych sposobów zawierania umów. W takich sytuacjach konsultacja prawna staje się wręcz koniecznością, a prawnik online niezwykle poszukiwaną usługą.
REKLAMA

Praca z domu, zakazy zgromadzeń i ograniczenia odnośnie do transportu zmuszały osoby prawne do wykonywania działalności gospodarczej bez osobistej obecności, co budziło wątpliwości co do formy zawierania umów, która zwykle odbywała się poprzez własnoręczne podpisanie dokumentu.

Umowy zawierane zdalnie

Kiedy umowa zostaje uznana za zawartą? Wtedy, gdy strony umowy uzgodnią wszystkie istotne elementy porozumienia. Wola zawarcia umowy, jako element decydujący o jej zawarciu, może być wyrażona na różne sposoby, w tym tradycyjna firma pisemna — podpisana umowa osobiście (co może być utrudnione), a także zamiar zawarcia umowy wyrażony słowami, zwyczajowymi znakami lub innym zachowaniem, na podstawie którego można bezpiecznie wnioskować o istnieniu umowy i porozumienia stron.

Powyższe oznacza, że większość umów można zawrzeć w drodze umowy ustnej, wymiany e-maili, rozmowy telefonicznej oraz na wiele innych sposobów umożliwiających fizyczne zmierzenie się z odległością, pod warunkiem, że wyrażenie woli jest dokonywane w sposób dobrowolny. Jednak by mieć pewność co do prawidłowego zawierania umów usługi, takie jak porady prawne 24h przez telefon mogą być niezwykle pomocne.

Technologie zawierania umów

Umowy dotyczące usług związanych z technologiami informatycznymi są zazwyczaj zawierane już drogą elektroniczną poprzez wpisanie określonych symboli w odpowiednie pola, wypełnienie lub zaznaczenie ankiety itp. lub w formie umowy elektronicznej zgodnie z ustawą o handlu elektronicznym.

Jednak w obrocie powszechne i wskazane jest, aby wszystkie umowy były zawierane ze śladem pisemnym i formalnie, tak aby postanowienia takiej umowy były niepodważalne i z małą możliwością błędnej interpretacji. Podmioty prawne nadal najbardziej ufają pisemnym i osobiście podpisanym umowom.

Podpis elektroniczny i pieczęć elektroniczna

Dodatkowym zabezpieczeniem przy zawieraniu umowy na odległość jest podpisywanie umów podpisem elektronicznym i pieczęcią elektroniczną zgodnie z ustawą o dokumentach elektronicznych, identyfikacji elektronicznej i usługach zaufania w działalności elektronicznej. Ten sposób zawierania umowy szybko rośnie wraz z rozwojem technologii informatycznych. Prawnik online pomoże Ci stworzyć taką umowę i pokieruje, w jaki sposób podpisać ją podpisem elektronicznym.

Tendencje w biznesie — praca zdalna

Wydaje się, że pandemia Covid 19, ze wszystkimi środkami, które wiążą się z fizycznym dystansem, przyczyniła się do przyspieszenia rozwoju biznesu elektronicznego. Technologie informacyjne dostarczają rozwiązania dla różnych rodzajów transakcji zdalnych, a teraz dostarczają również rozwiązania dla transakcji prawnych, takich jak właśnie podpisywanie umów czy konsultacje prawne.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl