REKLAMA

2021-08-23 19:12:04 - Autor: WP(lca.pl)
Gigantyczna ulga na inwestycje w start-upy od 2022 roku
Polski Ład zakłada ulgę podatkową na inwestycje w alternatywne spółki inwestycyjne. Skorzystają z niej inwestujący indywidualnie, jak i inwestujący przez fundusze. Co warto o tym wiedzieć?
REKLAMA

Polski Ład – nowe ulgi podatkowe

Polski ład ma wprowadzić w życie aż 11 nowych ulg podatkowych. Jedną z nich będzie ulga na inwestycje w alternatywne spółki inwestycyjne, która będzie polegała na tym, że podatnicy będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania 50 proc. wydatków na nabycie udziałów lub akcji alternatywnej spółki inwestycyjnej lub spółki, w której alternatywna spółka inwestycyjna posiada co najmniej 5 proc. akcji. Warunkiem będzie posiadanie takich akcji przez co najmniej dwa lata. W roku podatkowym będzie można odliczyć maksymalnie 250 tys. zł. Z ulgi skorzystają przede wszystkim inwestujący w start-upy za pośrednictwem funduszy venture capital.

Zgodnie ze słowami ministra Tadeusza Kościńskiego rząd chce zachęcić do inwestycji nie na rynkach zagranicznych, ale w Polsce. Inwestycje Venture Capital to nadal nowa i odbierana jako ryzykowna forma zdobywania środków na inwestycje. Poprzez ulgę podatkową część ryzyka związanego z inwestycjami w nowatorskie przedsiębiorstwa weźmie na siebie państwo.

Od kiedy?

Obecnie, przepisy zawarte w Polskim Ładzie zostały skierowane do konsultacji społecznych. Mają one potrwać do 30 sierpnia 2021 roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to nowe ulgi podatkowe, w tym ulga na inwestycje w start-upy wejdzie w życie w styczniu 2022 roku.

Start-upy

W związku z tym, że na uldze podatkowej skorzystają przede wszystkim inwestujący w start-upy, warto przyjrzeć się formach prawnych, jakie te działalności przyjmują. Otóż, co potwierdzi każdy adwokat – obecnie start-upy prowadziły swoją działalność w postaci działalności gospodarczej, spółki kapitałowej, spółki cywilnej lub spółki osobowej, np. jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej. Do tej grupy od 1 lipca 2021 r. wskutek nowelizacji kodeksu spółek handlowych dołączyła również nowa forma spółki, czyli prosta spółka akcyjna, zwana w skrócie PSA.

PSA – prosta spółka akcyjna

Czym jest PSA? Można śmiało stwierdzić, że jest to połączenie spółki z o.o. i spółki akcyjnej, a jej zadaniem jest ułatwienie startu biznesom z branż innowacyjnych oraz start-upom.

Prosta spółka akcyjna – zalety

W związku z tym, że PSA jest hybrydą spółki akcyjnej i spółki z o.o. to co do zasady łączy ona zalety jednej i drugiej. Najważniejsze korzyści wynikające z PSA to:

  • możliwość prostej rejestracji spółki przez Internet,
  • szybkość – spółka otwiera się już po upływie 24 godzin od wysłania formularza,
  • brak kapitału zakładowego – występuje kapitał akcyjny, którego wkład wynosi zaledwie 1 zł,
  • możliwość przeprowadzania zebrań i rad oraz uchwalania uchwał zdalnie za pośrednictwem sieci,
  • prosta spółka akcyjna może działać bez rady nadzorczej,
  • możliwość łatwiejszego zamknięcia spółki.

Prosta spółka akcyjna – wady

Każde nowe rozwiązanie w obszarze biznesu ma również swoje wady. Również i prosta spółka akcyjna nie jest ich pozbawiona. Pierwsza i największa wada tego typu formy działalności to przede wszystkim niepewność, wynikająca z krótkiego istnienie PSA. Jak każda nowa forma prawna prowadzenia działalności gospodarczej, tak i PSA potrzebuje czasu, aby można było obiektywnie ocenić, czy to co w teorii wygląda dobrze, równie sprawnie działa także w praktyce.

W związku z tym nie trudno jest dziwić się potencjalnym inwestorom chcącym zainwestować w PSA, że będą mieli oni wątpliwości i pewne obawy przed ulokowaniem swojego kapitału w tak świeżym tworze. Oprócz nowości, niepokój wśród inwestorów mogą też budzić niektóre cechy charakteryzujące PSA, np. brak rady nadzorczej czy brak konieczności posiadania kapitału zakładowego. W związku z tym, największym minusem prostych spółek akcyjnych, przynajmniej na początku ich istnienia, może okazać się pozyskanie inwestorów.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl