REKLAMA

2021-08-26 12:04:04 - Autor: WP(lca.pl)
Czym są styczniki i jakie jest ich zastosowanie
Definicja stycznika mówi, że jest to elektryczny łącznik mechanizmowy. Innymi słowy: jest to podzespół elektryczny, który dzięki swojej konstrukcji pozwala na załączanie i wyłączania prądu w obwodach elektrycznych. W przypadku wystąpienia konkretnego zdarzenia w obwodzie stycznik normalnie przewodzi prąd lub przerywa obwód.
REKLAMA

Zastosowanie właściwego do danego obwodu stycznika ma na celu ochronę podzespołów, a także włączenie lub wyłączenie obwodu w zależności od zdarzeń, które będą miały miejsce, lub przekazanych stycznikowi sygnałów. 

Ogólnie o budowie styczników

Stycznik jest urządzeniem, który musi cechować się bardzo wysoką odpornością na przepięcia czy przegrzania. Praca styczników jest kierowana przez specjalny, programowalny sterownik, który odpowiada za pracę całego obwodu. Stycznik w stosunku do innych podzespołów w obwodzie cechuje się niewielką masą oraz małymi rozmiarami. Istotne w jego przypadku jest to, aby gwarantował pewność działania. 

Sam mechanizm osadzony jest na izolacyjnej podstawie. Stycznik wyposażony jest w nieruchomy rdzeń otoczony cewką. Każdy mechanizm tego typu ma cztery typy styków. Są to styki:

  • ruchome,
  • nieruchome,
  • zwierne,
  • rozwierne. 

Docisk styku odbywa się przy pomocy specjalnych sprężyn stykowych, które są odpowiedzialne za podtrzymanie styku w określonej pozycji. W stycznikach stosuje się również komory gaszeniowe łuku elektrycznego.

Sam stycznik bez  odpowiedniego doposażenia jest urządzeniem praktycznie bezużytecznym. Stąd też producenci oferują szereg dodatkowych rozwiązań, które pozwalają na efektywne wysterowanie styczników oraz wspomaganie ich pracy. 

Zastosowanie styczników

Styczniki znajdują bardzo szerokie zastosowanie w praktycznie każdej branży. Począwszy od obwodów elektrycznych stosowanych w budownictwie, poprzez przemysł ciężki, maszynowy, energetykę, kończąc na branży automotive. 

Styczniki szczególnie często wykorzystuje się w budowie maszyn. Pozwalają precyzyjnie i bezpiecznie wysterować działanie obwodów elektrycznych i zasilać poszczególne moduły maszyn, a nawet całych linii produkcyjnych. 

Styczniki można spotkać w praktycznie każdym urządzeniu zasilanym energią elektryczną. Silniki, pompy, turbiny, grzałki, a nawet urządzenia z branży HVAC – wszystkie one są wyposażone w te proste, ale zarazem skuteczne mechanizmy.

Bardzo często na jednym obwodzie występuje więcej niż jeden stycznik. Z reguły wówczas ten pierwszy odpowiedzialny jest za złączenie styków i włączenie obwodu. Następstwem tego jest uruchomienie większego stycznika. 

Do niedawna za pomocą styczników kierowano pracą całych linii produkcyjnych. Dziś wspomaga się je sterownikami oraz przekaźnikami, a także modułami czasowymi. Niemniej w dalszym ciągu wysoka funkcjonalność styczników sprawia, że są wykorzystywane w bardzo szerokim zakresie, głównie w przemyśle maszynowym. 

Zalety i wady styczników

Styczniki mają wady i zalety – jak każde urządzenie. Do zalet z pewnością należą szerokie możliwości wykorzystania styczników. Ze względu na ich duże możliwości łączeniowe w praktycznie każdym obwodzie można zastosować stycznik. Pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo całego obwodu i połączonych z nim urządzeń oraz podzespołów. 

Jeśli chodzi o wady, to na pewno trzeba zwrócić uwagę na ich szybkość zadziałania. Styczniki działają zdecydowanie wolniej niż przekaźniki, a ponadto w przypadku dużych styczników istnieje konieczność zastosowania również mniejszego podzespołu wzbudzającego. Wadą – chociaż mało znaczącą – jest fakt, że montaż stycznika zajmuje więcej czasu niż w przypadku przekaźnika.

Styczniki każdego typu i rozmiaru możesz kupić w sklepie internetowym https://www.tme.eu/.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl