REKLAMA

2021-08-31 09:59:07 - Autor: WP(lca.pl)
Domy jako nowy trend rynku nieruchomości – Polacy coraz chętniej wyprowadzają się z metropolii
Kawalerka w centrum miasta czy bliźniak w kameralnej miejscowości? Pandemia warunkuje wybory nabywców nieruchomości i zmienia trendy na rynku. W 2021 roku popularność domów i działek rośnie z kwartału na kwartał.
REKLAMA

Co jest przyczyną tego zjawiska, jakie lokalizacje przyciągają najwięcej chętnych i jak odbija się to na cenach domów? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Dlaczego domy są tak popularne?

Oto główne przyczyny rosnącej popularności jednorodzinnego segmentu:

  • szybki wzrost cen mieszkań w obrębie dużych miast,
  • przejście dużej liczby osób do zdalnego trybu pracy,
  • chęć unikania dużych skupisk ludzi,
  • dążenie do posiadania własnej przestrzeni rekreacyjnej w warunkach pandemicznych ograniczeń,
  • względna dostępność cenowa i różnorodność oferty domów.

O dynamicznym wzroście zainteresowania tym segmentem rynku świadczą statystyki: przykładowo, 15-20% wszystkich poszukiwań nieruchomości mieszkaniowych w dużych miastach Małopolski (ponad 100 tysięcy mieszkańców) przypada właśnie na domy i działki, dla małych miejscowości ten udział stanowi już 55%.

Hasło „Nowe domy w Warszawie” wyszukiwano średnio w 18% przypadków, a w kameralnych miejscowościach w obrębie województwa mazowieckiego to było już 45%.

Jak zmieniają się ceny domów

Gwałtowny wzrost popytu powoduje zmniejszenie podaży i wzrost cen – o tym możemy również się przekonać z danych statystycznych.

Przykładowo, domy w województwie warmińsko-mazurskim zdrożały o ponad 80% w skali roku, ceny domów na Podlasiu wzrosły o około 50-65%. 

Ceny działek również idą w górę: obecnie rekordowe wzrosty odnotowano na terenie województwa dolnośląskiego (gmina Miłkowice) – tutaj działki zdrożały o ponad 95% w porównaniu do poziomu sprzed roku.

Jakie lokalizacje cieszą się największą popularnością?

Jeśli w 2020 roku chętnie kupowano domy z ogródkami w kameralnych dzielnicach dużych miast, to teraz coraz większym zainteresowaniem cieszą się małe miasteczka, a nawet wsie.

Domy we Wrocławiu i Krakowie pozostają na szczycie popularności, jednak coraz częściej na liście najbardziej obleganych przez deweloperów miejscowości zobaczymy takie lokalizacje, jak Kąty Wrocławskie, Lubin, Oleśnica, Siechnice czy Kłodzko – dla Dolnego Śląska, oraz Wieliczka, Myślenice czy Niepołomice – dla Małopolski.

Szczególną popularnością ostatnio wyróżnia się Poznań: nowe domy w mieście i okolicach powstają coraz częściej i są coraz szybciej wykupywane. Buduje się w Kórniku, Zalasewie, Błażejewie, Koninku, Swarzędzu, Środzie Wielkopolskiej, Luboniu i Lesznie.

Istnieje kilka głównych kryteriów atrakcyjnej inwestycji, na które warto zwrócić uwagę:

  • Dogodna komunikacja. Możliwość łatwego dojazdu do strategicznych punktów pozostaje czynnikiem kluczowym – jednak chodzi tu już nie o bezpośredni dostęp do metropolii, lecz do miejscowości o podstawowej infrastrukturze.
  • Standard. Koszty eksploatacyjne domu jednorodzinnego są dużo wyższe, niż mieszkania w mieście, w związku z czym stawiamy do lokalu podwyższone wymagania – ma być energooszczędny i wykonany w odpowiednim standardzie, żebyśmy nie narazili się na dodatkowe wydatki i mogli zminimalizować koszty utrzymania lokalu.
  • Dostępność cenowa. Lokalizacja poza centrum urbanistycznym pozwala również na zmniejszenie funduszu przeznaczonego na zakup lokalu – albo na nabycie całego domu jednorodzinnego w cenie mieszkania. Przykładowo, ceny domów pod Wrocławiem zaczynają się już od ok. 3200 zł za mkw., a dom w województwie małopolskim można nabyć w cenie od 2600 zł za mkw.
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl