REKLAMA

2021-12-21 11:19:12 - Autor: WP(lca.pl)
Punkt kurierski franczyza – co sprawdzić?
Dynamiczny rozwój e-commerce sprawił, że polscy inwestorzy zaczęli bacznie przyglądać się branży kurierskiej. Coraz chętniej nadajemy i odbieramy przesyłki kurierskie, a wielu konsumentów już teraz nie wyobraża sobie kupowania niektórych produktów inaczej niż przez Internet. Wcale jednak nie trzeba dużych nakładów finansowych, by otworzyć własny biznes w ramach tego rynku – wystarczy skorzystać z oferty sieci franczyzowej. Na czym polega prowadzenie punktu kurierskiego w ten sposób i na co należy zwrócić uwagę?
REKLAMA

Franczyza punktu kurierskiego – na czym polega?

Punkty kurierskie to miejsca, które oferują usługę nadawania przesyłek kurierskich i odbierania ich. Stanowią pewien rodzaj współpracy pomiędzy firmami kurierskimi a przedsiębiorcami – dzięki nim przewoźnicy mają możliwość ułatwienia klientom dostępu do swoich usług, zaś inwestorzy mogą zarabiać na obarczonym niskim ryzykiem biznesie. Otworzyć punkt kurierski może co do zasady każdy, jednak prowadzenie tego typu działalności wiąże się z koniecznością spełniania różnego rodzaju wymogów. Te zaś w dużej mierze zależą od formy, w jakiej działa prowadzony punkt kurierski. Niezależnie jednak od różnic na tle sposobu zarządzania, celem punktu paczkowego jest zwykle to samo: obsługa i pozyskiwanie klientów biznesowych oraz indywidualnych.

Na co zwrócić uwagę, planując założenie punktu kurierskiego?

Obecnie wyróżnić można dwa najpopularniejsze typy franczyzy punktów kurierskich. W jednym przypadku pieczę nad franczyzobiorcą sprawuje pośrednik, w drugim zaś sama firma kurierska. Oferowanie możliwości prowadzenia biznesu z ramienia pośrednika ma swoje wady i zalety, należy jednak być świadomym wysokich opłat, które większość z podmiotów pobiera z tytułu inwestycji. Trzeba się również liczyć z wysokim prawdopodobieństwem występowania opłat licencyjnych wśród ofert. Nieco większy problem stanowić może też fakt, że za franczyzę punktu kurierskiego u pośrednika będzie naliczana zwykle większa prowizja na oferowane towary i usługi. Firmy kurierskie również mają w swojej ofercie współpracę partnerską, często o mniejszych wymaganiach, dostosowaną przy tym również do osób, które dopiero pragną rozpocząć przygodę z prowadzeniem własnego biznesu.

Warto dowiedzieć się, jakiego typu usługi kurierskie oferuje dany punkt. W przypadku przesyłek paletowych lub międzynarodowych wzrasta możliwość zarobku, ponieważ prowizje dla tego rodzaju usług zwykle są dosyć wysokie. Sprawdź, czy w przypadku nawiązania współpracy możesz liczyć na kompleksowe szkolenia wstępne, indywidualną ofertę dopasowaną do potrzeb lub praktyczne narzędzia ułatwiające prowadzenie działalności. Atrakcyjne warunki proponuje na przykład DHL Parcel – więcej informacji na temat korzyści zostania partnerem tego przewoźnika można znaleźć na stronie https://www.dhl.com/pl-pl/home/nasze-dywizje/parcel/dla-biznesu/uslugi/punkty-dhl/zostan-partnerem.html.

W zależności od franczyzodawcy oferowane warunki mogą być różne, należy więc sprawdzić, co mogą zaoferować interesujące Cię firmy. Otwórz własny punkt kurierski dopiero wtedy, gdy dokładnie zapoznasz się z warunkami, jakie oferuje podmiot. Pamiętaj: by dany pośrednik lub firma kurierska zdecydowała się powierzyć prowadzenie lokalu odbiorczo-nadawczego danemu przedsiębiorcy, konieczne jest uprzednie oszacowanie potencjału punktu m.in. poprzez analizę lokalizacji czy określenie liczby potencjalnych klientów. To pozwoli lepiej zrozumieć potrzeby punktu kurierskiego i przygotować jak najlepszy model biznesowy.

Jak otworzyć własny punkt kurierski?

Przyłączenie się do znanych podmiotów oferujących usługi kurierskie to dobry sposób na zdobycie rozpoznawalności. Jeżeli w miejscu otworzenia punktu prowadzona jest już jakaś działalność (na przykład sprzedaż produktów spożywczych, usługi ksero czy kwiaciarnia), świadczenie usług dla rozpoznawalnego partnera może dodatkowo zachęcić klientów indywidualnych i biznesowych do zakupów przy okazji nadawania lub odbierania przesyłek. By założyć punkt paczkowy, trzeba jednak dysponować odpowiednimi warunkami.

Pierwszy z nich to przestrzeń. Trzeba sprawdzić, czy w danym obiekcie jest możliwość składowania deklarowanej ilości przesyłek w sposób bezpieczny i umożliwiający wygodne odnalezienie danej paczki. Sieć punktów kurierskich musi również spełniać oczekiwania co do lokalizacji – zwykle dotyczy to położenia na parterze, niekiedy też dysponowania podjazdem. By założyć punkt kurierski niezbędne będzie też odpowiednie wyposażenie biura. Stanowisko komputerowe z dostępem do internetu i drukarka to absolutna podstawa. Oczywiście niezbędne będą również przyrządy do mierzenia i ważenia paczek.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl