REKLAMA

2022-04-21 14:34:05 - Autor: WP(lca.pl)
Kiedy po pomoc do adwokata a kiedy do radcy prawnego?
Wokół pracy adwokatów i radców prawnych narosło sporo mitów. Wiele osób sądzi, że pojęć tych można używać wymiennie, choć są to dwa odrębne zawody. Nie jest również prawdą, że adwokat zajmuje się jedynie prawem karnym, a ze sprawami cywilnymi i gospodarczymi lepiej zwrócić się do radcy prawnego. Jeśli chodzi o uprawnienia ustawowe w przypadku obu zawodów są one w zasadzie takie same. Czym w takim razie różni się adwokat od radcy prawnego i kiedy się do nich zgłosić?
REKLAMA

Adwokat i radca prawny – czym różnią się te zawody?

Prawo o adwokaturze informuje, na czym polega zawód adwokata. Jest to dokładnie świadczenie pomocy prawnej i udzielanie porad prawnych, sporządzanie opinii, opracowanie projektów aktów prawnych, a także występowanie przed sądami i urzędami. Jeśli chodzi o zakres kompetencji radcy prawnego, to z definicji są one takie same. Tak naprawdę jedyna istotna różnica między tymi zawodami jest taka, że radcę prawnego można zatrudnić w ramach umowy o pracę. Jeśli jednak tak się stanie, nie będzie on mógł uczestniczyć jako obrońca w sprawach karnych i karnoskarbowych.

Specyfika pracy adwokata i radcy prawnego

Powszechna opinia dotycząca tego, że radcy prawni nie zajmują się prawem karnym, nie jest zupełnie bezpodstawna, lecz ma silne ugruntowanie w historii. Adwokatura kształtowała się już w starożytności, a w Polsce sięga korzeniami średniowiecza. W porównaniu z tym zawód radcy prawnego jest bardzo młody, bowiem utworzono go w naszym kraju dopiero w 1961 roku. Początkowo byli to po prostu prawnicy, którzy pracowali na etacie, obsługując przedsiębiorstwa i banki. Kompetencje radców prawnych zwiększały się z biegiem lat o usługi w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i gospodarczego. Dopiero od 2015 roku mają oni natomiast możliwość obrony klientów przed sądem.

W jakiej sprawie do adwokata, a kiedy do radcy prawnego?

Teoretycznie zarówno adwokat, jak i radca prawny udzieli nam fachowej pomocy prawnej i może reprezentować nas przed sądem. Najczęstsze kwestie, z którymi klienci zgłaszają do specjalistów z tego zakresu, to:

  • Prawo administracyjne i budowlane – reprezentowanie przed organami administracji publicznej i samorządowej, sporządzanie pism, umów, uzyskiwanie decyzji administracyjnych, koncesji, licencji i zezwoleń;
  • Prawo gospodarcze i handlowe – pomoc prawna dla przedsiębiorstw;
  • Prawo cywilne;
  • Prawo rodzinne;
  • Prawo karne skarbowe i karne gospodarcze.

W sprawach karnych tylko do adwokata?

Faktem jest, że podczas aplikacji adwokackiej kładzie się bardzo duży nacisk na występowanie w sprawach karnych. Adwokaci są więc lepiej i dokładniej wyszkoleni w tym zakresie niż radcowie prawni. Decyzja o wyborze pełnomocnika powinna więc być poprzedzona dokładną analizą. Warto sprawdzić, jak duże doświadczenie w interesującej nas dziedzinie ma polecany adwokat lub radca prawny. Każdy z nich ma także własne preferencje i może być wybitnym specjalistą w wąskim zakresie prawa.

Publikacja powstała przy wsparciu merytorycznym https://adwokat-wroclawski.pl/

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl