REKLAMA

2023-11-02 19:19:10 - Autor: WP(lca.pl)
Mieszkanie bez barier: jak dostosować przestrzeń dla osób z ograniczeniami ruchowymi?
Zrozumienie i spełnienie potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi w domu to nie tylko kwestia łatwości i komfortu, ale przede wszystkim niezależności. Bez odpowiednich dostosowań, codzienne czynności mogą stać się wyzwaniem. Jak zatem przystosować przestrzeń domową, aby była przyjazna i bezpieczna dla wszystkich jej mieszkańców?
REKLAMA

Przystosowanie przestrzeni mieszkalnej: kluczowe zmiany

Przystosowanie domu dla osoby z ograniczeniami ruchowymi zaczyna się od zrozumienia specyficznych potrzeb tej osoby. Czy potrzebna jest szeroka przestrzeń do manewrowania wózkiem? Czy progi są problemem? Czy uchwyty w łazience poprawią bezpieczeństwo? Po zidentyfikowaniu tych potrzeb można przystąpić do wprowadzania konkretnych zmian. Może to obejmować montaż poręczy, instalację wind, albo wybór mebli, które ułatwią poruszanie się po domu. Bardzo duże znaczenie ma także szerokość przejść. Zdarzają się sytuacje, w których są one bardzo wąskie, co może stanowić duże utrudnienie dla osoby, która porusza się na wózku inwalidzkim. Należy zwrócić uwagę także na wysokie progi, które mogą stanowić utrudnienie, a są dość typowe jeśli chodzi o tak zwane stare budownictwo. 

Technologia na usługach dostępności

Coraz więcej rozwiązań technologicznych jest dostępnych, aby pomóc w przystosowaniu domu dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Automatyzacja domu, taka jak sterowane głosem oświetlenie, rolety czy systemy alarmowe, mogą znacząco poprawić komfort i niezależność. Dostęp do nowoczesnej technologii sprawia, że właściwie każdy chciałby móc z niej korzystać. W przypadku osób z niepełnosprawnością może nie tylko ułatwić codzienne wykonywanie obowiązków związanych z prowadzeniem domu, jak i wezwanie pomocy, gdy nadejdzie taka potrzeba.

Zrozumienie i szacunek dla indywidualności

Na koniec, najważniejsze jest zrozumienie, że każda osoba z ograniczeniami ruchowymi jest inna i ma unikalne potrzeby. To, co działa dla jednej osoby, może nie działać dla innej. Kluczem jest rozmowa, zrozumienie potrzeb i szacunek dla indywidualności tej osoby. Wiadomo, że każda niepełnosprawność będzie miała inne wymagania dotyczące tego, jakich usprawnień będzie potrzebowała taka osoba. Dlatego w zależności od tego, dla kogo szykowane jest mieszkanie, należy wziąć pod uwagę nie tylko jego aktualny rozkład, ale także możliwości. Jedne przeszkody są łatwe do zmiany, podczas gdy inne będą wręcz niemożliwe. Indywidualne podejście będzie mogło przeważyć na tym, czy lokal będzie właściwy dla konkretnej osoby, czy jednak nie. 

Udogodnienia w przestrzeni prywatnej to jednak nie wszystko, a tylko cząstkowe rozwiązanie problemu. Życie osób z trudnościami ruchu nie kończy się na zaciszu domowym i nie powinno być ograniczane przez pozostałą infrastrukturę osiedla i miasta.

Wyzwania, jakie rzucają bariery w mobilności, są coraz częściej brane pod uwagę w nowych inwestycjach, takich jak np. osiedle mieszkaniowe wybudowane w ramach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju, o którym więcej dowiesz się na torun.mdr.pl. Jeszcze na etapie planowania, podjęto decyzję o stworzeniu puli mieszkań i klatek schodowych przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Pamiętajmy o utrudnieniach, jakimi są bariery architektoniczne.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl